Zawód dentysty obciążony ryzykiem rozwodu?

en
28-12-2018, 13:00
Wśród zawodów najbardziej zagrożonych rozpadem małżeństwa, amerykańscy dentyści zajmują 13. pozycję na liście złożonej z 500 różnych profesji.

Statystyk Nathan Yau, na podstawie danych na temat liczby rozwodów zaczerpniętych z bazy danych U.S. Census Bureau z lat 2010-2015, stwierdził, że dentyści znaleźli się na 13. miejscu, jako profesja obciążona wysokim ryzykiem rozpadu związku małżeńskiego. Okazuje się że średnio co piąty stomatolog co najmniej raz się rozwiódł (22.5 proc.) Nieco stabilniejsze okazywały się związki chirurgów i internistów -  21.8 proc. rozwiodło się co najmniej jednokrotnie.

Generalna zasada, jaką Nathan zaobserwował to im wyższa pensja, tym mniej rozwodów. Jakie według badaczy były najczęstsze przyczyny rozwodu wśród dentystów? 

Po pierwsze związki między pracownikami gabinetów stomatologicznych. W Stanach Zjednoczonych większość dentystów to mężczyźni, a personel pomocniczy prezentowany jest głównie przez płeć piękną. Tak więc przez większą część dnia dentysta otoczony jest przez pracownice, niekiedy młode i bardzo atrakcyjne. Ważne jest zatem, aby w miejscu pracy panowały jasno określone granice dopuszczalnych zachowań i zasady zachowania podczas godzin pracy.

 Po drugie ważną sprawą są nadzieje partnera, który wchodzi w związek z dentystą. Każdy wie, że stomatolog pracuje przez wiele godzin i jest najczęściej przepracowany. Istotne zatem,  aby partner zdawał sobie sprawę ile pracy wymaga sukces w tym zawodzie. Ważne także, aby realistycznie oceniał długość okresu potrzebnego do osiągnięcia sukcesu.

Co więcej, dentyści często kończąc studia są poważnie zadłużeni. Zatem wiele lat zajmie mu spłacanie kredytów potrzebnych na zdobycie wykształcenia i zapewne nie mniej czasu spłacanie kredytów, które zaciągnął na otworzenie własnego gabinetu. Tak więc wizja luksusowych samochodów, wielkiej rezydencji i bajecznych wakacji jest realna, ale tylko w dłuższej perspektywie. Kluczem do porozumienia w tych kwestiach jest jasna informacja szczególnie na początku małżeństwa, by partner lub partnerka rozumieli sytuację.

Trzecia sprawa - to atrakcyjność samego zawodu dentysty. Stomatolog jest atrakcyjnym człowiekiem, inteligentnym, mającym wysokie kompetencje, bo te właśnie cechy przyciągają pacjentów do jego gabinetu. A zatem jest człowiekiem atrakcyjnym także dla płci przeciwnej, co może stać się przyczyną problemów małżeńskich. Dlatego dobrze jeśli dentysta zabiera partnera lub partnerkę na konferencje i różnego typu imprezy wyjazdowe, warto też, aby nie zapominał co sprawiło, że ich związek powstał i był na tyle intensywny, że przerodził się  w małżeństwo.

Więcej: qz.com