Dentysto apeluj, by nie dawać dzieciom słodyczy na święta

PAP/en
23-12-2018, 09:34
Święta są dobrą okazją do mówienia o szkodliwości słodyczy, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci.

Dietetyk Anna Sobolewska-Wawro prowadzi program edukacyjny „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Uświadamia, że słodycze to zbędny dodatek do diety, a dla maluchów w pierwszym okresie życia (pierwsze 1000 dni)  szczególnie szkodliwy.

Żywienie dziecka w tym krytycznym okresie ma istotny wpływ na programowanie jego metabolizmu i stanu zdrowia w przyszłości, w tym na ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, alergii, chorób autoimmunologicznych i (co ważne z punktu widzenia dentysty) próchnicy. W dodatku w pierwszych latach życia człowiek nabywa nawyki żywieniowe, które towarzyszą mu później, dlatego warto, by były zdrowe.

Dietetyk przypomina, że okres bożonarodzeniowy ogólnie sprzyja wzmożonemu spożyciu cukru. Tymczasem czas świąteczny nie powinien być żywieniowym wyjątkiem dla organizmu, zwłaszcza młodego i znajdującego się w okresie intensywnego rozwoju. Dlatego rodzice powinni przemyśleć, czy słodkie dodatki do prezentów są naprawdę konieczne, zwłaszcza, że w codziennej diecie polskich maluchów i tak znajduje się już zbyt dużo cukru. Z badania pt. "Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia - badanie ogólnopolskie 2016 rok" wynika, że aż 75 proc. dzieci po 1. roku życia codziennie spożywa cukier w nadmiarze. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, z inicjatywy Fundacji NUTRICIA.