Studia medyczne wykańczają psychikę?

ms
13-12-2018, 08:37
Studiujący w Polsce medycynę Norwegowie są poddawani na uczelniach psychicznej presji. Padają poważne oskarżenia. Trzech studentów próbowało popełnić samobójstwo, a inni szukali pomocy psychiatrycznej w Norwegii.

Takie wnioski płyną z Badania Zdrowia i Samopoczucia Studentów, w którym brało udział 350 studiujących w Europie Wschodniej Norwegów (głównie w Polsce medycynę, stomatologię i weterynarię).

Pochodzący z Norwegii studenci uniwersytetów medycznych skarżą się, że są poddawani na uczelniach psychicznej presji. Co trzeci z ankietowanych twierdzi, że cierpi na depresję i inne zburzenia psychiczne.

Studenci uważają, że są mobbingowani przez wykładowców. 40 proc. z przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów twierdzi, iż nie podołali egzaminom właśnie ze względu na zbyt dużą presję. Norwegowie twierdzą, iż ucząc się, muszą zażywać leki zwiększające wydajność umysłową. 

Studencka organizacja ANSA, zrzeszająca m.in. Norwegów uczących się w Polsce, twierdzi, że jej członkowie nie mają dostępu do specjalistycznych poradni, a oferowane studentom ubezpieczenia zdrowotne są zbyt drogie.

W Polsce studiuje około 1500 Norwegów, najwięcej na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.

Więcej: radioszczecin.pl