Profilaktyka próchnicy: w Polsce będzie podatek od cukru?

PAP/smn
04-12-2018, 12:40
- Takie rozwiązania wydają się korzystne dla pacjentów – powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.

Sporo dobrego i w zakresie zdrowia jamy ustnej i utrzymania prawidłowej masy ciała w skali populacji, miałoby wprowadzenie w Polsce podatku od cukru.

Pytany o tego typu rozwiązanie minister zdrowia przyznał, że problem otyłości zaczyna się już w najmłodszych latach. Powołując się na badania Instytutu Matki i Dziecka, zwrócił uwagę, że jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci jest brak wspólnych posiłków w domach. U dzieci, które nie jedzą regularnie w domach, wzrasta spożycie żywności wysoko przetworzonej, z dużą zawartością cukrów i tłuszczów. Ponadto utrwalają się złe nawyki żywieniowe, które później bardzo trudno zmienić. 

Zapytany przez PAP o możliwość wprowadzenia tzw. podatku cukrowego przyznał, że tego typu rozwiązania wydają się korzystne dla pacjentów. Wyjaśnił, że skłaniają one firmy do wytwarzania produktów, które mają mniejszą zawartość cukru.

- Jesteśmy w ciągłym kontakcie z minister finansów Teresą Czerwińską. I ten temat jest jednym z tych, które poruszamy. Jest to temat istotny, ale zarazem delikatny. Wszelkie obciążenia są materią niezwykle delikatną - podkreślił szef resortu zdrowia.

O potrzebie wprowadzenia podatku od cukru mówią także eksperci z zakresu stomatologii. O takiej inicjatywie mówiła w rozmowie z infoDENT24.pl prof. Marzena Dominiak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Czytaj także: PTS: jak jest cel to musi być i działanie