Dentysta dostanie kredyt na lepszych warunkach

en
28-11-2018, 09:16
Starając się o kredyt należy przedłożyć sporą liczbę dokumentów. Jednak dentyści, jako przedstawiciele wolnego zawodu, tzw. zaufania publicznego mogą liczyć na „specjalne traktowanie” w bankach, jak informuje Związek Banków Polskich.

Dentysta otrzyma wyższy kredyt
Banki oferują preferencyjne warunki m.in. takim profesjom, jak lekarz, stomatolog, weterynarz, radca prawny, farmaceuta czy fizjoterapeuta. Wśród ułatwień, na jakie mogą liczyć reprezentanci tych zawodów, jest np. korzystniej liczona zdolność kredytowa, co oznacza możliwość wzięcia kredytu na wyższą kwotę niż przedstawiciele innych profesji (650 - 700 tys. zł). Banki mają także w stosunku do nich mniejsze wymagania dotyczące dokumentów oraz oferują niższe ceny kredytów.

– Większość banków posiada specjalną ofertę dla profesjonalistów. Proces kredytowy przy tego typu zawodach jest na pewno łatwiejszy i szybszy, a same kredyty wyższe i tańsze. Dentysta, który przychodzi do banku po kredyt, nie będzie musiał także przedstawiać tylu dokumentów, co np. właściciel firmy budowlanej. Nie jest np. wymagane zaświadczenie z ZUS i US. Istnieją oferty, w których do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej potrzebne jest jedynie podsumowanie księgi przychodów i rozchodów za ostatnie 3 miesiące oraz dokument potwierdzający uprawnienia zawodowe – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

Dłuższy okres spłaty i krótszy staż działalności
Na ułatwienia w bankach mogą liczyć stomatolodzy nawet na początku drogi zawodowej. O ile uzyskanie kredytu na firmę działającą na rynku przez mniej niż 12 miesięcy jest dość trudne, tak dla przedstawicieli tego zawodu istnieją specjalne kredyty na „rozwinięcie skrzydeł”. W tym przypadku, o kredyt do 100 tys. zł można się starać już od siódmego miesiąca działalności. Nie bez znaczenia jest także dłuższy okres spłaty kredytu, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet 12 lat – dzięki temu miesięczna rata jest stosunkowo niska.

– Możliwość przedstawienia reprezentantom zawodów zaufania publicznego oferty na preferencyjnych warunkach wynika z mniejszego ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Banki zakładają, w oparciu o dotychczasową historię kredytową danej profesji, że nie będą miały większych problemów z odzyskaniem należności od stomatologa. Jest to bowiem zawód, na który zawsze jest zapotrzebowanie, dlatego nie istnieje większe ryzyko związane z utraceniem przez dentystę dochodu. Ponadto, lekarze często korzystają z kredytu w celu finansowania działalności, dlatego też banki chętniej oferują im wyższe kwoty – dodaje Paweł Mazur.

Więcej: ceo.com.pl