Islandia zakazuje past do zębów z mikrogranulkami

ms
22-11-2018, 11:11
Rząd Islandii zakazuje sprzedaży i używania plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia, ale także kosmetyków zawierających mikrocząstki tworzyw sztucznych np. z drobinkami peelingującymi oraz past do zębów z elementami polerującymi w postaci mikrogranulek. Zakaz ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania (a wcześniej USA) wprowadziła podobne restrykcje dotyczące past do zębów (począwszy od 2018 r. zakaz używania mikrogranulek w wyrobach kosmetycznych i środkach higieny).

Na opakowaniu m.in. past do zębów często brakuje widocznej informacji o tym, że w ich skład wchodzą mikrogranulki. Dodatek ten kryje się pod terminami – polietylen, polipropylen, polimetakrylan metylu, albo skrótami PET, PTFE, PMMA.

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że pasta do zębów, czy peeling do ciała powodują nieodwracalne szkody w środowisku, szczególnie morskim. Tymczasem miliardy, nie podlegających trawieniu, plastikowych drobin zatruwają stworzenia żyjące w morzach i Oceanach. Małe cząsteczki mogą być o wiele groźniejsze niż „wielkogabartowe” śmieci, tych bowiem ryby nie są w stanie połknąć.

Wiadomo już, że co najmniej 280 gatunków morskich stworzeń połyka mikrogranulki. W samej tylko Wielkiej Brytanii zużywano rocznie 680 t mikrogranulek.

Ci, którzy chcą świadomie robić zakupy, mogą korzystać ze stron internetowych, które podają listę produktów zawierających szkodliwy składnik. Powstała także aplikacja do skanowania kodów kreskowych i sprawdzania składu produktów.