Brawo! Sanepid uczy dzieci jak dbać o uzębienie

ms
29-10-2018, 11:08
Właścicielom gabinetów stomatologicznych aktywność pracowników Sanepidu kojarzy się bardziej z funkcjami kontrolnymi niż edukacyjnymi. Czasami jednak są odstępstwa od tej zasady.

Pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie) przeprowadzili szkolenie dla pracowników placówek wychowania przedszkolnego pod hasłem „Od kiedy zacząć opiekę stomatologiczną nad małym dzieckiem?".

Spotkanie to zorganizowane zostało w związku z wdrożeniem Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej ,,Zdrowe zęby mamy – marchewkę zajadamy’’ oraz realizacją XIII już edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Trzymaj Formę!’’.

Ważne, że wiedzę merytoryczną przekazywali nie pracownicy Sanepidu, ale prelegenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Oddziału w Szczecinie.

Wykład na temat skutków zaniedbań w opiece stomatologicznej oraz leczenia protetycznego dzieci i młodzieży wygłosiła dr hab. n. med. Halina Ey – Chmielewskiej, specjalista stomatologii ogólnej i protetyki.

Lek. dent. Magdalena Szewczyk, specjalista stomatologii dziecięcej przedstawiła najważniejsze elementy mające znaczenie w profilaktyce próchnicy u dzieci.

Prof. nadzw. dr hab. inż. Joanna Sadowska z Zakładu Fizjologii Żywienia Człowieka Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wskazywała na prawidłową dietę o zmniejszonej ilości cukru, koncentrując się na wpływie zachowań żywieniowych na stan zdrowia jamy ustnej. Uczona podkreślała ogromną rolę picia wody zarówno w profilaktyce próchnicy, jak również w zapobieganiu nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.