Solanna - lampa jakiej jeszcze nie było

ms
31-10-2018, 09:15
Konstrukcja i rozwiązania techniczne, zastosowane w lampie Planmeca Solanna - sprawiają, iż praktycznie problem optymalnego oświetlenia pola pracy przestaje zaprzątać uwagę dentysty.

To bardzo ważne, żeby podczas precyzyjnego zabiegu, wykonywanego często w trudnych warunkach, niekiedy pod powiększeniem - na jakość pracy nie kładły się, nomen omen cieniem: niedoświetlenie, refleksy, olśnienie, aberracja.

Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku lampy Planmeca Solanna wszystko odbywa się bez konieczności jakiegokolwiek korygowania oświetlenia pola pracy. Tak nie jest, ale swoista „inteligencja” lampy sprawia, iż w określonych sytuacjach urządzenie to niejako dostraja się do czynności wykonywanych przez dentystę, pełniąc tym samym bardziej rolę pomocnika niż kolejnego narzędzia pracy.

Dowód? Ot choćby to, że natężenie oświetlenia automatycznie przygasa, gdy wywołany zostaje ruch fotela dentystycznego. Można być zatem pewnym, że pacjent nie poczuje dyskomfortu w chwili gdy świadomie lub mimowolnie, otworzy oczy w reakcji na poruszające się oparcie lub siedzisko fotela. To dodatkowa funkcja, mająca zapewnić komfort leczonej osobie - dodatkowa, bo komfort taki tworzy przede wszystkim specjalne widmo światła, dzięki któremu o oślepianiu pacjenta nie może być mowy.

To z pewnością istotne, aczkolwiek nie podstawowe funkcje i parametry pracy lampy Planmeca Solanna, które opisywałyby jej zasadnicze zalety.

Dokładnie poznanie tego co stanowi urzeczywistnienie starań projektantów z firmy Planmeca da odpowiedź na pytanie dlaczego fiński potentat zdecydował się na opracowanie własnej konstrukcji, pomimo długoletniej współpracy w tym względzie ze światowymi liderami operującymi na rynku oświetlenia wykorzystywanego w szerokim zakresie w medycynie.

Rozwiewając obawy tych wszystkich, którym Planmeca kojarzy się ze sprzętem z najwyższej półki, i którzy zapewne uważają, że cena z reguły stanowi pochodną wysokiej  jakości produktu, informujemy, że w tym przypadku koszt zakupu jest wyjątkowo mocną stroną Solanny, bo skalkulowany został zaledwie na poziomie 2,2 tys. EUR.

W cenie tej oferowany jest sprzęt o wyjątkowych zaletach, określonych optymalnymi parametrami roboczymi i najlepszą ergonomią użytkowania. Najważniejsze z tych cech charakteryzuje Jan Zybura z firmy Kol-Dental.

Po pierwsze, jasność (optymalna)
Natężeniem oświetlenia Solanny, zwanym potocznie jasnością, można płynnie sterować w zakresie od 8 tys. do 50 tys. lx. Obiektywnie zatem trzeba stwierdzić, że jest  to lampa, która pozwala generować bardzo jasne światło, niezwykle pomocne w wykonywaniu precyzyjnych procedur medycznych (dla porównania promienie słońca, docierające do nas w bezchmurny dzień, dają ok. 100 tys. lx, ale już przebywanie w taki dzień pod pergolą redukuje tę dawkę do zaledwie 5 tys. lx).

Walka o rekordowe natężenie światła do łatwych nie należy także i z tego względu, że większość ludzi granicę 2 tys. lx uważa za poziom optymalny dla oczu. Natomiast ekspozycję, sięgającą 10 tys. lx, każdy uzna za sytuację zdecydowanie niekomfortową, co mówić zatem o poziomie 50 tys. lx.

Z tego też względu specjaliści z biura projektowego fińskiej firmy poświęcili wiele uwagi optymalnemu doborowi pozostałych parametrów promieni świetlnych, aby to co dociera do oczu (przecież z bardzo bliskiej odległości) nie tworzyło warunków uciążliwych i w żadnym wypadku nie było szkodliwe dla wzroku. Nie wdając się w szczegóły korpuskularno - falowej natury światła wystarczy powiedzieć, że generowane przez Solannę światło odbierane jest przez człowieka za przyjazne dla oka.

To z pewnością ważne, ale nie jedyne warunki krytyczne, jakie musi spełniać nowoczesna lampa pola pracy. Do niemniej istotnych należy zaliczyć konieczność zapewnienia idealnej widoczność na całej przestrzeni zabiegowej. Oświetlenie dużej powierzchni promieniami o jednolitych parametrach jest ważne, gdyż to zapewnia idealną widoczność w każdym punkcie przestrzeni zabiegowej bez konieczności uciążliwej regulacji głowicy lampy podczas zabiegu (stałe natężenie światła pomaga w minimalizowaniu cieni bez względu na odległość lampy od przestrzeni zabiegowej).

Po drugie, walka o komfort (wielowymiarowa)
Barwę lampy można ustawić na kilka sposobów, oczywiście nie z uwagi na nastrój pacjenta lub dentysty, ale ze względu na potrzeby wynikające z realizacji konkretnych procedur. Światło może być generowane w barwach: neutralnej, zimnej i ciepłej. 

Zimne światło, z pewnością najlepiej sprawdza się w sytuacjach, w których potrzebna jest koncentracja. Taka temperatura pobudza do działania, tworzy warunki optymalne tam, gdzie należy wytężyć wzrok i zachować bystrość umysłu.

Dodatkowo - co jest bardzo ważne - zastosowano tryb pracy z filtrem zapobiegającym polimeryzacji światłoczułych kompozytów.

Po trzecie, ergonomia pracy (w centrum uwagi)
Głowica lampy przesuwana może być płynnie w trzech płaszczyznach, przy czym pantograf, na którym jest zamocowana, ma wyjątkowo szeroki zakres ruchu. Dzięki temu możliwe jest usytuowanie Solanny w optymalnym położeniu - niezależnie od wzrostu dentysty, jak i stylu jego pracy (na stojąco lub siedząco).

W szczególnych warunkach, wyznaczonych poprzez ograniczoną przestrzeń wokół unitu, możliwe jest umiejscowienie lampy w pobliżu przestrzeni roboczej na wysięgniku przymocowanym do sufitu bądź ściany.

Ustawienie trybu pracy lampy i jej jasności może odbywać się bezdotykowo - za pomocą określonych gestów dłoni, na które reaguje, umieszczony w lampie, czujnik przetwarzający ruch na sygnały realizowane przez lampę. Oczywiście wszystkie parametry pracy Solanny określać można również za pośrednictwem przycisków rozmieszczonych w uchwycie lampy lub korzystając z oddzielnego panelu zintegrowanego z unitem. W razie potrzeby sterowanie parametrami oświetlenia możliwe jest również przy wykorzystaniu sterownika nożnego.

Po czwarte, walka z zakażeniami (skuteczna)
Nie sposób bagatelizować zagrożenia zakażeniami krzyżowymi w gabinecie stomatologicznym. Problem ten mieli na uwadze projektanci i konstruktorzy Solanny, zamykając LED-owe źródło światła w szczelnej aluminiowej obudowie znakomicie poddającej się rutynowym zabiegom dezynfekującym. Z tego też względu postarano się o wyeliminowanie wszystkich, trudnych do utrzymania w należytej czystości podzespołów, jak chociażby wentylatorów, bo przecież na łopatkach wirników mógłby bezkarnie osadzać się kurz wraz z chorobotwórczymi mikroorganizmami.

Wyeliminowanie pracujących elementów mechanicznych zapewnia także wyższy komfort pobytu w gabinecie, bo ani pacjent, ani dentysta nie są narażeni na przebywanie w sąsiedztwie źródła emitującego dodatkowe tło akustyczne.

Newralgiczna część lampy – jeśli chodzi o niebezpieczeństwo przenoszenia drobnoustrojów – czyli jej uchwyty - można jednym ruchem ręki odłączyć od korpusu i poddać sterylizacji.

Po piąte, wartość dodana (coraz ważniejsza)
Oczywiście tak zaawansowane technicznie urządzenie – zresztą jak duża część artefaktów współczesnego świata – musi mieć opcję pozwalającą na podłączenie go do komputera. W przypadku Solanny w tym celu należy skorzystać z oprogramowania Planmeca Romexis, będącego mózgiem i sercem wielu narzędzi i sprzętów oznaczonych logo firmy Planmeca. Rozwiązanie to pozwala na analizę reżimu w jakim pracuje lampa. Taka wiedza pozwala na dostosowanie ustawień lampy do indywidualnych upodobań dentysty, zaś w szczególnych przypadkach może być nawet elementem dokumentacji medycznej.

Era lamp pola pracy, obsługa których sprowadza się do uruchomienia przycisku „włącz – wyłącz” zdecydowanie należą do przeszłości. Nadchodzi nowe.

Ważne, że żywotność lampy LED określona jest na 50 tys. godzin. To mniej więcej 20 – 30 lat pracy - w zależności od liczby przyjmowanych pacjentów. Uprawnione jest zatem stwierdzenie, że Solanna towarzyszyć może dentyście przez dużą część jego kariery zawodowej.

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem