USA: dentofobię zaatakują filmami

Autor: nieck • Źródło: en
11-10-2018, 09:37
Dentofobia - na walkę z tym chorobliwym lękiem amerykańska organizacja naukowa National Institutes of Health przeznaczyła 2,59 mln dolarów.

- Tak długo jak strach jest silniejszy od bólu, pacjent z dentofobią unika dentysty mówi dr Marisol Tellez Merchán, z Temple University, Kornberg School of Dentistry. Naszym celem jest zmniejszenie lęku przed stomatologiem, by pacjent przeszedł potrzebne leczenie. 

Naukowcy z wydziału stomatologii na Temple University nawiązali współpracę z psychologami, by skutecznie walczyć z lękiem przed dentystą. Jak poważnie traktowany jest ten problem w Stanach Zjednoczonych najlepiej świadczy wysokość grantu, który ma ich wspólne badania finansować - 2, 59 mln dolarów z National Institute of Dental and Craniofacial Research, filii National Institutes of Health (NIH).

Badania będą trwały przez pięć lat i obejmą 450 pacjentów uniwersyteckiej przychodni.

Zanim nie rozpoczęliśmy naszego projektu stomatologia nie miała wiele wspólnego z psychologią, przyznaje prof. Richard Heimberg, psycholog w Temple Uniwersity. Specjalizuje się w leczeniu fobii społecznych i innych zaburzeń lękowych. Chce sprawdzić na ile narzędziami psychologicznymi będzie mogła posługiwać się na przykład asystentka stomatologiczna. 

Na początek dr Tellez Merchán i prof. Richard Heimberg stworzyli stronę internetową, na której każdy pacjent może uzyskać pomoc online. Pacjenci uczą się z niej na temat dentofobii i wybierają który z zabiegów wywołuje u nich najsilniejszy strach - czyszczenie, prześwietlenie rtg, leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, zastrzyki czy ekstrakcje. Następnie oglądają tematyczny film, którego celem jest obniżenie lęku przed konkretną procedurą.

Pierwszy z serii jest animacją, ukazującą z pewnej odległości co dzieje się podczas konkretnego zabiegu w jamie ustnej. Drugi z kolei skupia się na twarzy pacjenta oraz pracującym dentyście i przedstawia ich rozmowę na temat radzenia sobie z lękiem przed leczeniem. Ostatni ukazuje pacjenta, jego punkt widzenia na procedurę i jego komentarz, w którym opowiada o mechanizmach tłumienia niepożądanych odczuć i myśli.

- Chcemy sprawić, by ludzie zaczęli uwielbiać wizyty u dentysty, żartuje prof. Heimberg. 

Więcej: dentistrytoday.com