Dentofobia domeną Polaków

ms
07-09-2018, 08:06
Ból brzucha i głowy, bezsenność to tylko niektóre objawy towarzyszące wizycie u stomatologa dużej części Polaków. Strach przed dentystą jest utrapieniem 90 proc. pacjentów – wynika z badań Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Jest kilka powodów dla których Polacy boją się dentysty. Do głównych jej przyczyn zaliczane są złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia (57,4 proc.) oraz lęk wywołany odgłosami wiertła lub innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia (11,8 proc.).

Dla pacjentów trudna jest również sama osoba stomatologa. Lekarz  pozbawiony empatii, niemiły i niewzbudzający zaufania (11 proc.) także jest stresujący dla chorych. Dyskomfortowa jest również forma i brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności (6,4 proc.). Niektórzy Polacy wstydzą się stanu swoich zębów (6,2 proc.) i dlatego nie odwiedzają lekarza.

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl, dentofobia jest powszechnym problemem występującym u pacjentów.

Jak się okazuje samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest już stresujące (21,2 proc.). Podczas leczenia Polacy najczęściej boją się samego bólu (28,2 proc.), momentu podawania znieczulenia lub jego braku (10,8 proc.).

Strach budzą zwłaszcza nieprzyjemne odgłosy stomatologicznej aparatury jak na przykład wierteł (10,8 proc.). Do przyjemnych również nie należy ekstrakcja zęba (8,4 proc.) czy leczenie kanałowe zęba (5,8 proc.). Są jednak i tacy dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym nie stanowi problemu jak deklaruje 12,8 proc. osób.

Strach przed dentystą powoduje, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32 proc.), a nawet raz na dwa lata (17 proc.). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27 proc.). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24 proc. ankietowanych.

- Widzimy, że Polacy wciąż częściej przychodzą już z poważnymi problemami niż na wizyty kontrolne. Do dentysty chodzimy zazwyczaj jak boli. Przyczyną są przeważnie złe doświadczenia z dzieciństwa i ciągle panujące stereotypy, według których wizyta u stomatologa wiąże się z bólem. Mamy również skojarzenia, że sam gabinet odstrasza. To wszystko jednak nie jest już prawdą. Obecnie nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego leczenia, a gabinety i szereg udogodnień sprawiają, że wizyta u dentysty nie jest już traumatycznym przeżyciem. – mówi lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.

Najczęstszymi objawami somatycznymi związanymi ze strachem przed pójściem do dentysty jest ból brzucha i głowy (30,4 proc.), brak apetytu (11,6 proc.), bezsenność (9,2 proc.) i nudności (8,8 proc.). Jak określa większość respondentów poziom strachu jest raczej wysoki, 18,6 proc. odczuwa bardzo wysoki poziom lęku, a 11,6 proc. nawet paniczny. Na szczęście są też osoby dla których odczuwalny strach jest umiarkowany(24,6 proc.), a nawet nie odczuwają lęku – 13,4 proc..

Ponad połowa respondentów, uważa że pokonać strach pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia. Warto również poinformować lekarza szczerze o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22,2 proc. osób. Zdaniem ankietowanych warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie (14,2 proc.) lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela (7,6 proc.).  

Jak pokazują wyniki badania, kluczowe w pokonaniu strachu przed wizyta u dentysty jest dla pacjenta zbudowanie przez lekarza dobrej z nim relacji – tak uważa, aż 90,6 proc. osób. Według respondentów lekarz powinien przygotować pacjenta do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem – jak deklaruje aż 90,6 proc. ankietowanych. Ponad połowa osób biorących udział w badaniu (65,8 proc.), jest nawet skłonna skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, aby odczuć wyższy komfort i ograniczyć stres do minimum.

Badanie „Dentofobia. Polak w gabinecie stomatologicznym” zostało przeprowadzone na próbie 500 respondentów w formie ankiety przez Klinikę Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl.