Kilka porad jak rozmawiać z pacjentami o infekcji HPV

en
23-11-2018, 11:11
Nie istnieje skuteczna metoda skryningu wykrywająca wczesne stadia raka jamy ustnej. Niestety w trzech czwartych przypadków nowotwór rozwija się w miejscach słabo dostępnych, na przykład w okolicach migdałków czy nasady języka.

Główną przyczyną rozwoju tych typów nowotworu nie jest już ani palenie tytoniu ani picie alkoholu. Najczęściej proces nowotworowy inicjuje infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, jak wynika z danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

HPV powiązany jest z rakiem trzonu macicy u kobiet, jednak bardzo często staje się obecnie także przyczyną nowotworu gardła. Rozmowa z pacjentem na ten temat, jako że nie da się ominąć tematu seksu oralnego, może być dla dentysty pewnym wyzwaniem.

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się 23 listopada a 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno - diagnostycznych (PKD) na terenie całej Polski, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

Jak wybrnąć z tej mało komfortowej sytuacji?
Rozmowę najlepiej zaczynać w czasie zwykłej wizyty kontrolnej. Należy wyjaśnić, że poza sprawdzaniem czy nie ma nowych ognisk próchnicy badanie jest także nieinwazyjnym sposobem na wykrywanie przypadków raka gardła, które zwykle są niewidoczne dla pacjenta.

Dobrze jest w przystępny, zrozumiały sposób wytłumaczyć, że w obecnych czasach rak gardła powodowany przez HPV  jest chorobą przenoszoną w trakcie zachowań seksualnych. Mężczyźni mają czterokrotnie wyższe ryzyko zachorowania niż kobiety, a przed chorobą można się zabezpieczać poddając się szczepieniu.

Dowody naukowe jako mocne wsparcie 
Warto mieć kilka danych ilustrujących narastanie problemu z nowotworami jamy ustnej. Alarmujące fakty mają przecież solidne naukowe podstawy, można je zatem przytaczać.

Nie ma bezpiecznego seksu 
Pierwsze doświadczenia seksu oralnego mają miejsce przez ukończeniem 18 r. ż. Lekarz zwykle decyduje się edukować osoby pełnoletnie, a nie dzieci czy nastolatki, jednak warto na przykład zachęcać dorosłych pacjentów, aby rozmawiali na ten temat ze swoimi dziećmi. Przede wszystkim zrozumiała powinna być informacja, że seks oralny bezpieczny nie jest.

Rozmowa zainicjowana na początku wizyty sprawi, że pacjent chętniej będzie zadawał pytania.

Poprawa odporności
Infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego można uniknąć, nawet jeśli ekspozycja miała miejsce organizm często oczyszcza się z wirusa. Warto więc uzmysłowić pacjentowi, że może poprawić swoje zdrowie:  
- zadbać o dobrą dietę, wyeliminować z niej wysokoprzetworzone pokarmy i włączyć produkty pełnoziarniste,
- zwiększyć ilość i jakość snu,
- zwiększyć ilość i regularność aktywności fizycznej,
- unikać używek (alkoholu, narkotyków),
- ograniczyć liczbę partnerów seksualnych, dbać o bezpieczeństwo seksu.

Zachęcanie do szczepień i badań
Szczepionka HPV (przeciwko wirusowi HPV) znacznie ogranicza ryzyko zachorowania na raka gardła, szyjki macicy, prącia, sromu, odbytu. 

Więcej: DrBicuspid.com