Naukowcy na tropie bezpieczniejszego wybielania zębów

smn
14-08-2018, 13:15
Pacjenci, w pogoni za idealnie białym uśmiechem, sięgają albo po środki wybielające do samodzielnego zastosowania, albo udają się na wizytę do dentysty, który przeprowadza profesjonalny zabieg.Niestety, oba zabiegi mogą nie być obojętne dla zębów. Nową, zupełnie nieszkodliwą metodę opracował chiński zespół z  Affiliated Stomatological Hospital of Nanchang University.

Zęby przebarwiają się pod wpływem picia intensywnie zabarwionych napojów i pokarmów, jak na przykład kawy, herbaty, czerwonego wina. Do najczęściej stosowanych środków wybielających zęby należy obecnie nadtlenek wodoru, który "kradnie" elektrony z cząsteczek pigmentu powodującego przebarwienie. Proces ten zostaje przyspieszony przez naświetlanie zębów światłem niebieskim.

Wysokie stężenie nadtlenku wodoru może uszkadzać szkliwo powodując nadwrażliwość lub obumieranie komórek. Dlatego zespół naukowców z Affiliated Stomatological Hospital of Nanchang University postanowił sprawdzić, czy inny czynnik aktywowany niebieskim światłem nie będzie równie skuteczną, ale bezpieczniejszą dla zębów alternatywą.

W tym celu zmodyfikowano nanocząsteczki tlenku tytanu polidopaminą (nano-TiO2@PDA), by aktywowało je niebieskie światło. W trakcie eksperymentu nanoszono tak przygotowane cząsteczki na powierzchnię zęba, a następnie odpowiednio naświetlano. Po zabiegu trwającym cztery godziny otrzymano taki sam efekt wybielenia jak przy stosowaniu środków zawierających nadtlenek wodoru. Naukowcy nie zauważyli jakichkolwiek poważnych uszkodzeń szkliwa i sam zabieg był wyraźnie mniej cytotoksyczny. Do dodatkowych zalet modyfikowanych nanocząsteczek tlenku tytanu zaliczyć można także działanie przeciwbakteryjne. 

 Więcej: ACS Biomaterials Science & Engineering