USA: higienistka stomatologiczna wypracowuje do 30 proc. obrotów gabinetu!

smn
29-08-2018, 11:05
Sprawnie zorganizowana praca dobrze przeszkolonej higienistki stomatologicznej - to nawet  30 proc. usług gabinetu stomatologicznego! Do jej obowiązków nie należy oczywiście wyłącznie prowadzenie zabiegów usuwania kamienia nazębnego.

Poprawa  wydajności higienistki stomatologicznej i poszerzenie jej kompetencji to dobry kierunek rozwoju praktyki, radzi Jen Butler, właścicielka stomatologicznej firmy konsultingowej JB Partners. 

Co w takim razie może wchodzić w zakres obowiązków takiej "wysoce produktywnej" higienistki?:
- ocena zdrowia jamy ustnej (tworzenie diagramów stomatologicznych);
- badanie w kierunku zmian nowotworowych;
- ocena periodontologiczna;
- ocena nalotu nazębnego;
- testowanie odczynu pH śliny;
- analiza uśmiechu;
- analiza zdjęć z kamery wewnątrzustnej i rtg.

Po odpowiednich szkoleniach higienistka może także prowadzić zabiegi zapobiegawczego lakierowania i lakowania, a także podawać lokalne znieczulenie oraz tlenek azotu.

Może też prowadzić rozmowy z pacjentami na temat środków higieny jamy ustnej. Ważne jednak, by potrafiła rozmawiać z pacjentami posługując się opisowym językiem, przystępnym i zrozumiałym dla nich słownictwem. 

W amerykańskich realiach higienistka kieruje pacjentów na terapię wspomagającą rzucanie palenia oraz prowadzi rozmowy na temat zdrowej diety. Co więcej, dyskutuje także  z pacjentami na temat profilaktyki próchnicy, oceniając indywidualne ryzyko choroby na postawie metody CAMBRA (Caries Management By Risk Assessment), czyli kwestionariuszy, które badają wpływające na proces próchnicowy czynniki biologiczne oraz zapobiegawcze i obejmują badanie kliniczne. 

Jak widać wkład higienistki w funkcjonowanie gabinetu może być nieoceniony. 

Więcej: DrBicuspid.com