Ministerstwo Zdrowia odpiera zarzuty NIK co do przetargu na zakup dentobusów

PAP/ms
14-06-2018, 17:26
Zastrzeżenia NIK dotyczące przetargów na zakup dentobusów, na przykład te dotyczące wymogu posiadania ogrzewanej przedniej szyby, są chybione - przekonuje PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Jakubiak.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła w ustaleniach z wykonania budżetu państwa w 2017 r. w części dotyczącej zdrowia m.in., że kontrola zakupu 16 dentobusów wykazała nieprawidłowości.

Zdaniem NIK, sporządzając opis przedmiotu zamówienia, określono cechy techniczne pojazdu bazowego w sposób powodujący ograniczenie kręgu wykonawców.

- Elektrycznie ogrzewana szyba przednia nie stanowi standardowego wyposażenia tego typu pojazdów, a ze względu na krótki termin realizacji zamówienia, nie mogły być brane pod uwagę pojazdy bazowe wykonywane na specjalne zamówienie - oceniła NIK.

NIK podnosiła ponadto, że szacunkową wartość zamówienia w postępowaniu na zakup 16 szt. dentobusów ustalono bez zachowania należytej staranności. Według NIK, niezasadnie zastosowano skrócenie terminu na złożenie ofert.

Rzecznik MZ przekazał PAP, że resort zdrowia odniósł się w piśmie do NIK 9 maja br. Ministerstwo - jak powiedział - podnosiło wówczas m.in., że wszystkie marki samochodów mają obecnie w swoich ofertach możliwość montażu elektrycznie podgrzewanych szyb.

- W samochodach dostawczych, np. takich marek jak Volkswagen, Ford Transit, Fiat Talento są standardowo montowane w wiązkach elektrycznych przewody, które pozwalają wstawić takie szyby na etapie po dostarczeniu do dealera, więc w momencie tworzenia zabudowy specjalnej. Należy uznać, że pojazdy przekazywane przez producenta pojazdu bazowego posiadają w standardzie możliwość założenia ogrzewanej szyby przedniej - wskazał rzecznik.

- Naszym zdaniem, zarzut dot. szyb jest chybiony. Tym bardziej, że nie było pytań w tym zakresie ze strony wykonawców w czasie przetargu. Nie można mówić, że zrobiliśmy coś źle - dodał.

Rzecznik MZ podniósł, że resort jako podmiot, który organizował przetarg, ma prawo określić warunki, jakie pojazdy muszą spełnić. Podkreślił, że warunki przygotowano wspólnie z ekspertami Polskiego Związku Motorowego i dentystami. Wskazał, że leczenie w ogrzewanym dentobusie odbywać się ma również w okresie zimowym, gdy na szybie pojazdu zbiera się lód i śnieg, więc podgrzewana przednia szyba jest potrzebna.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Czytaj także:
NIK: przetarg na dentobusy ustawiony
CBA wejdzie do dentobusów?