Debata "Wspólnie dla zdrowia" rozpoczęta!

PAP/en
13-06-2018, 11:07
Minister zdrowia Łukasz Szumowski w debacie "Wspólnie dla zdrowia" nie narzuca właściwie nic; niezależny dokument będzie cenny - podkreślił w przewodniczący rady społecznej narodowej debaty o zdrowiu prof. Paweł Górski, inaugurując pierwszą konferencję.

Celem debaty - jak wskazał - jest m.in. przedstawienie wizji zmian, "dróg naprawy całego systemu".

- Minister zdrowia w debacie nie narzuca nam właściwie nic, za co jestem jemu osobiście bardzo wdzięczny i w tym upatruje szansę, by powstał dokument niezależny, który będzie obowiązywał wszystkich następnych ministrów i cały zarząd służby zdrowia w przyszłości - ocenił prof. Górski.

W Warszawie trwa pierwsza konferencja z całego cyklu, planowanego w ramach debaty "Wspólnie dla Zdrowia", która ma trwać od czerwca br. do czerwca 2019 r. Konferencja odbywa się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA pod hasłem "Pacjent i system - zasady działania opieki medycznej". W 2018 r. planowane są cztery konferencje - w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 r. trzy - w lutym, kwietniu i czerwcu. Mają się odbywać kolejno w Warszawie, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia - znowu w stolicy.

- Dziękuję za możliwość zabrania głosu w debacie społecznej; ja nie jestem uczestnikiem tej debaty, jestem tylko jej inicjatorem. Mam nadzieję, że pozwoli ona na sformułowanie wniosków i tez, które będą drogowskazem dla mnie i moich następców, w którą stronę powinniśmy zmieniać system ochrony zdrowia" - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Debat dotyczących zdrowia, jak zauważył, było już wiele, ale "nic z nich nie wyniknęło". Różnica między tamtymi, a obecną jest - jak ocenił - "fundamentalna".

- Większość debat do tej pory była o tym, jak zaradzić kryzysowi w systemie ochrony zdrowia, zaradzić bez środków i narzędzi. Teraz pierwszy raz w historii mamy deklarację polityczną bardzo konkretną i bardzo mocną ze strony całego obozu politycznego i rządu, która znalazła wyraz w expose premiera Mateusza Morawieckiego, że zdrowie jest priorytetem - powiedział minister.

Wskazał, że są już konkretne efekty tej deklaracji politycznej w postaci zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia.