Inny skład śliny w chorobie próchnicowej

en
31-08-2018, 12:33
Badając zmiany w składzie cząsteczkowym śliny osób, mających kilka zębów zaatakowanych przez próchnicę, naukowcy z Państwowej Akademii Medycznej w Woroneżu odkryli, że zwiększone stężenie kilkunastu substancji może nasilać proces chorobowy.

Na podstawie tego odkrycia opracowano już technikę chroniącą szkliwo we wczesnych stadiach choroby próchnicowej.  

Początkowo w trakcie prowadzenia badań naukowcy stwierdzili, że osoby z niewyleczoną próchnicą mają niższe stężenie substancji mineralnych i nieorganicznych składników w ślinie, podczas gdy rośnie ilość organicznych substancji takich jak: estry, kwasy tłuszczowe i węglowodany.

Co więcej ślina pacjentów, którzy mają kilka zębów ze zmianami próchnicowymi zawiera dwukrotnie więcej tiocyjanianów niż osób zdrowych.  Tiocyjaniany to substancje produkowane w odpowiedzi na rozwijający się proces próchnicowy.

W badaniu zastosowano  spektroskopię w podczerwieni z promieniowaniem synchrotronowym, metoda ta pozwala na precyzyjne określenie składu śliny pod względem ilości i rodzaju składników.

Po wstępnej analizie naukowcy badali tworzenie się nieorganicznych cząsteczek w tkance zęba, a także skład szkliwa na wszystkich etapach procesu próchnicowego.

Na początku rozwoju próchnicy szkliwo zębów niszczone jest przez kwasy produkowane przez bakterie. To prowadzi do tworzenia się soli wapnia oraz kwasu ortofosforowego. Naukowcy opracowali biomateriał niemal identyczny ze zdrowym szkliwem.

- W naszym zamyśle ma to być materiał stosowany do leczenia wczesnych stadiów próchnicy, podsumował efekty pracy dr Pavel Seredin z Państwowej Akademii Medycznej w Woroneżu. 

Praca ukazała się w  EPMA Journal.

Więcej: springer.com