Kolejne uderzenie w Triklosan

ms
08-06-2018, 10:15
Naukowcy z Zhang Lab University of Massachusetts w Amherst opublikowali kolejne badania, które potwierdzają tezę o niepożądanym wpływie triklosanu na rozwój wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Testy były przeprowadzane na myszach. Naukowcy twierdzą, że związek ten w krótkim czasie wywołuje u gryzoni zapalenie jelita. U zwierząt karmionych przez trzy tygodnie pokarmem z dodatkiem niewielkich dawek triklosanu obserwowano objawy charakterystyczne dla stanów zapalnych okrężnicy.

Badacze stawiają tezę, że triklosan przyczynia się do zaognienia nieswoistego zapalenia jelit, a także może powodować rozwój raka jelita grubego. Doniesienie to jest kolejnym z wielu, które wskazują na niepożądane działanie triklosanu.

Przypomnijmy, że Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków (FDA) podjął decyzję o zakazie stosowania triklosanu w USA. Środek ten nie powinien być stosowany po 6 września 2017 r.

Triklosan jest od 40 lat jako przeciwbakteryjny i antygrzybiczy środek dezynfekujący. Skutecznie zapobiega nadmiernemu rozwojowi bakterii na skórze ludzkiej, zmniejsza ryzyko infekcji, chroni przed infekcjami po zabiegach dentystycznych. Triklosan  jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania ust, mydeł, dezodorantów. Ma na celu zapewnienie działania antyseptycznego, z drugiej strony jest środkiem konserwującym.

Triklosan  od dawna nie miał dobrej prasy, ale ostatnie badania dały mocne dowody na to, że związek ten może: uszkadzać mięsień sercowy, hamować produkcję hormonów tarczycy, sprzyjać nowotworom wątroby i piersi, sprawiać, że niektóre bakterie stają się oporne na antybiotyki.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, stężenie tego środka w gotowych produktach nie może przekraczać 0,3 proc. Europejskie prawodawstwo nie zakłada wycofania triklosanu z produkcji, zabrania się jednak stosowania związku chemicznego w produktach do higieny intymnej.