Próchnica? Wójt Świdnicy nie rozkłada rąk.

PAP/ms
13-05-2018, 14:25
- Problem z uzębieniem miało ponad 80 proc. naszych dzieci. Podeszliśmy do tego bardzo poważnie. W naszych trzech gminnych szkołach uruchomiliśmy gabinety stomatologiczne. Byliśmy chyba pierwszą w naszej okolicy gminą, która to zrobiła – wyjaśniła Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

- Wyposażyliśmy te gabinety, a ich prowadzenie zleciliśmy zewnętrznym podmiotom. Dokonujemy dzieciom przeglądy zębów, lakowanie. Każdy rodzic otrzymuje karteczkę z informacją, jaki jest stan uzębienia jego dziecka, co trzeba leczyć. Dzięki tym gabinetom stan uzębienia naszych dzieci bardzo się poprawił – zapewnia Teresa Mazurek.

- My finansujemy badania profilaktyczne, przeglądy i lakowanie zębów. Leczenie jest już w ramach NFZ. Najlepiej byłoby jednak, gdyby szkolne gabinety stomatologiczne były finansowane oddzielnie, osobnymi, małymi kontraktami z NFZ. To pozwalałoby na pełniejsze, lepsze leczenie i mogłoby zachęcić wiele gmin do uruchomienia szkolnych gabinetów stomatologicznych, które potrzebne są przecież wszędzie – uważa wójt gminy Świdnica.