Nadzieja na lepszą kondycję kości osób starszych?

en
10-05-2018, 12:32
Brak proteiny, która kontroluje procesy zapalne może prowadzić do gwałtownego i nasilonego procesu utraty kości, twierdzą naukowcy z University at Buffalo. To według nich kluczowe odkrycie, mogące prowadzić do lepszej opieki nad pacjentami w podeszłym wieku, zagrożonych paradontozą i osteoporozą.

Kiedy zdrowe myszy zostaną pozbawione genu niezbędnego do produkcji białka trisytetraproliny (TTP), mają kości dużo starszych gryzoni. W ciągu 9 miesięcy myszy traciły jedną piątą tkanki kostnej szczęk. Cierpiały też na reumatyzm, egzemę i inne schorzenia związane z procesami zapalnymi. Poziom osteoklastów był u nich wyższy niż w grupie kontrolnej. Ponadto miały o 13 proc. zredukowany obrót kostny w porównaniu ze zdrowymi gryzoniami. 

To pierwsze badanie, w którym naukowcy sprawdzali wpływ TTP na utratę kości na modelach zwierzęcych. Stan zapalny to niezbędna odpowiedź układu odpornościowego stanowiąca obronę przed urazem czy infekcją. Jednak niekontrolowany prowadzi do niszczenia kości i hamuje ich regenerację. Proteina TTP jest ważnym elementem w mechanizmach regulujących proces zapalny, jej produkcja słabnie w miarę starzenia się organizmu.

- TTP jest swego rodzaju hamulcem w tym systemie, bez którego stan zapalny i utrata kości rozwijają się lawinowo. Nie znamy wszystkich przyczyn powodujących z wiekiem redukcję ekspresji TTP, dlatego nasze badanie było pierwszym etapem mogącym otworzyć nowe podejście terapeutyczne, komentował wyniki badania główny autor pracy  dr Keith Kirkwood, z Department of Oral Biology na UB’s School of Dental Medicine.

Okazało się też, co zaskoczyło naukowców, że brak TTP znacznie zmienił mikrobiom jamy ustnej, mimo że warunki życia wszystkich gryzoni były identyczne. To odkrycie wskazuje, że uogólniony proces zapalny może oddziaływać na bakterie żyjące w jamie ustnej. Kolejne badania potrzebne są, by stwierdzić, czy nowe drobnoustroje są patogeniczne, czy może mają udział w utracie tkanki kostnej.

Naukowcy chcą przeprowadzić analogiczne badania na ludziach, szczególnie tych w podeszłych wieku. Osteoporoza i  niska masa kostna to problem blisko 55 proc. osób po 50-tym roku życia, szacuje National Osteoporosis Foundation.  Natomiast jak wynika z danych Centers for Disease Control and Prevention paradontoza dotyka aż 70 proc. dorosłych pacjentów powyżej 65 r.ż.

Praca została opublikowana w Journal of Dental Research.

Więcej: journals.sagepub.com