Ogólnopolska kampania wspierająca ŚDZJU

ms
15-01-2018, 09:18
„Polska mówi aaa” - to hasło pierwszej ogólnopolskiej kampanii promującej obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca), którą wspólnie zaplanowali: Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Naczelna Izba Lekarska, Be Active Dentist oraz agencja ewiDENTniepr.pl.

Organizatorzy chcą, aby kampania zainspirowała stomatologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach do podejmowania inicjatyw upowszechniających zdrowie jamy ustnej, a także zgłaszania ich na mapę kampanii.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Health Day) obchodzony 20 marca od lat przebija się z różnym skutkiem do świadomości Polaków, w tym przedstawicieli środowiska stomatologicznego. Zdaniem organizatorów kampanii „Polska mówi aaa”: PTS, NIL, BAD i ewiDENTniepr, święto ma ogromny potencjał komunikacyjny, który warto wykorzystać m.in. do promocji profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Wspólny projekt ma na celu przede wszystkim mobilizować do podejmowania różnorakich inicjatyw temu poświęconych.

Dlaczego „Polska mówi aaa”? Jak tłumaczą organizatorzy, to najprostsze nawiązanie do tegorocznego hasła Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej – „Say Ahh. Think mouth, think health.”, wymyślonego przez Światową Federację Dentystyczną FDI.

Filarem kampanii będzie strona internetowa www.polskamowiaaa.pl, którą należy traktować jako hub dla małych i dużych akcji podejmowanych w całej Polsce. Każdy, niezależnie czy jest właścicielem gabinetu, czy pedagogiem w przedszkolu lub szkole, będzie mógł bezpłatnie zgłosić swój projekt i osadzić go na mapie kampanii. Inicjatywą może być zarówno dzień bezpłatnych przeglądów, pogadanka w szkole, jak i debata czy konferencja. Informację o projektach będą podawane w świat, również poprzez social media. Najlepsze akcje zostaną szczegółowo opisane.

Poprzez stronę można także pobrać oficjalne materiały kampanii oraz ulotki i broszury informacyjne, również te oficjalne pochodzące z FDI, przetłumaczone na język polski.

Kampania, w zakresie ogólnopolskim, zostanie wykorzystana do podkreślania znaczenia profilaktyki, odczarowania mitów związanych z leczeniem, pokazania, że polskie gabinety są nowoczesne, bezpieczne, a cała branża nastawiona na rozwój i poprawę standardów leczenia.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to najważniejsze święto stomatologiczne obchodzone na całym świecie, którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, także w kontekście ekonomicznym oraz promowanie profilaktyki, ustanowione przez Światową Federację Dentystyczną FDI w 2007 r. W ramach obchodów na całym świecie podejmowane są inicjatywy oraz akcje przypominające, że zdrowe zęby to podstawa zdrowia ogólnego.

Warto pamiętać, że Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w latach 2008-2012 r. ŚDZJU obchodzono 12 września (wiele źródeł w dalszym ciągu błędnie podaje tę datę), jednak od roku 2013 ŚDZJU przypada na 20 marca – FDI zmieniła termin głównie z uwagi na nadmiar obowiązków organizacyjnych w ramach Dorocznych Światowych Kongresów Stomatologicznych odbywających się w tym okresie.