Jest kompozyt odporny na płytkę nazębną

en
16-01-2018, 10:15
Płytka nazębna gromadzi się równie łatwo na powierzchni materiałów stomatologicznych jak na naturalnym szkliwie. Naukowcy z University of Pennsylvania postawili sobie za cel stworzenie kompozytu, na którym proces ten  będzie spowolniony. I udało się!

Niestety bakterie Streptococcus mutans równie łatwo przywierają do powierzchni kompozytów stomatologicznych jak do powierzchni szkliwa. Dobra wiadomość - opracowano nowy rodzaj materiału, który działa bakteriobójczo i jest odporny na gromadzenie się biofilmu, tak twierdzą jego twórcy z University of Pennsylvania.

Opracowany przez nich kompozyt nie jest toksyczny, tak jak to ma miejsce w przypadku materiałów nasączonych innymi lekami. Zawiera niewielką dawkę czynnika przeciwbakteryjnego - imidazolu i oddziałuje jedynie na te mikroby, które się z nim zetkną.

- Materiały stomatologiczne mają spełniać dwa cele, po pierwsze powinny być toksyczne dla patogenicznych drobnoustrojów, po drugie muszą wytrzymywać działanie dużego obciążenia mechanicznego, do którego dochodzi podczas żucia i gryzienia - wyjaśnia dr Geelsu Hwang, pracujący w School of Dental Medicine University of Pennsylvania.

Te materiały, które do tej pory opracowano, zawierają duże dawki składników przeciwbakteryjnych, by zmaksymalizować ich działanie toksyczne. To prowadzi do gorszych właściwości mechanicznych i co więcej szkodliwego oddziaływania na otaczające tkanki. Tymczasem najnowsza żywica kompozytowa wykazuje długotrwałe działanie przeciwbakteryjne bez skutków ubocznych w postaci cytotoksyczności i ma wybitnie dobre właściwości mechaniczne, chwali kompozyt Hwang.

Niektóre od dawna stosowane biomateriały uwalniają niewielkie ilości substancji aktywnej, tymczasem nowo powstały materiał oddziałuje jedynie na te komórki bakterii, które się z nim bezpośrednio zetkną. W ten sposób eliminowane jest także ryzyko powstania oporności na lek.

W próbach sprawdzających właściwości nowego materiału okazało się, że jedynie nieistotne ilości bakterii przywierały do tego kompozytu, podczas gdy w tym samym czasie płytka bakteryjna narastała szybko na innych materiałach pełniących rolę kontrolną w doświadczeniu.

Kolejne, zaplanowane już eksperymenty, mają wykazać jak duża siła jest potrzebna, aby usunąć ten szczątkowy nalot, który przywiera do kompozytu. Hwang jest przekonany, że wystarczy przepłukać usta wodą, by się go pozbyć.

Praca ukazała się w  Applied Materials & Interfaces.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov