III edycja akcji „Kup Pan szczotkę!” finiszuje

ms
07-10-2017, 08:01
Szczoteczki i pasty do zębów dla podopiecznych misyjnych placówek w Afryce zbiera poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio". Akcja potrwa do 15 października 2017 r.

Co trzeba zrobić?
Zebrane szczotki i pasty można wysłać na adres Fundacji, a do środka paczki koniecznie należy włożyć kartkę z nazwą instytucji i imieniem i nazwiskiem koordynatora (lub koordynatorów) akcji.

Nowy adres Fundacji „Redemptoris Missio”, podziemie kościoła, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań.

Jest możliwość dostarczania szczotek i past do Centrum Bukowska, ul. Bukowska 27/29, pok. nr 1.

Ci, którzy jeszcze nie zdążyli tego zrobić mogą mailowo (medicus@ump.edu.pl) zamówić plakat i rozpropagować go w swojej instytucji. 

Pieniężne wsparcie akcji - wpłaty na konto Fundacji - Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, ul. Grunwaldzka 86,  60-311 Poznań, 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192, Koniecznie z dopiskiem „Kup Pan szczotkę”

Dzieci w Afryce, w nagrodę za sumienne szczotkowanie zębów przez cały rok, przed wakacjami dostają swoje szczoteczki do domu. Misjonarze proszą o kolejne szczotki, aby i w tym roku dzieci mogły myć nimi swoje ząbki.

Co jest zbierane? Oczywiście szczoteczki i pasty do zębów. Dla kogo? Dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli. Jak dary dotrą do dzieci? Mniejszą część zabiorą ze sobą wolontariusze: stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Znaczna część zostanie wysłana do Afryki drogą morską.

W poprzedniej edycji akcji przybory toaletowe i środki czystości zbierano przez dwa miesiące. Łącznie, udało się zgromadzić ponad 47 tys. szczoteczek i 24 tys. past do zębów.

Jak ta kwestia wygląda z drugiej strony?
W jednej z afrykańskich szkół już od czterech lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, pani przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie!

To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na przerwach myją zęby. Wiedzą, że dzięki temu w przyszłości będą mogły szczycić się pięknym uśmiechem. Opowiadali im o tym dentyści z Polski, którzy przyjeżdżają do ich miejscowości już od siedmiu lat i leczą zęby mieszkańcom wioski.

Muszą przyjeżdżać z tak daleka, gdyż w Kamerunie najbliższy gabinet stomatologiczny znajduje się w stolicy –  aż 200 km od tego miejsca! A i tak ceny są w nim tak wysokie, że nikt z rodzin dzieci nawet tam nigdy nie był.

źródło: Fundacja „Redemptoris Missio”

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem