Ekstrakt z nasion winogron wzmacnia zębinę

smn
01-06-2017, 12:19
Występujący w ekstrakcie z nasion winogron składnik może być stosowany do wzmacniania zębiny, zwiększa poza tym trwałość wypełnień z żywicy kompozytowej, twierdzą naukowcy.

Wyniki badań, prowadzonych na University of Illinois, Chicago College of Dentistry, dają nadzieję, że będzie można zwiększać trwałość wypełnień przy pomocy ekstraktu z nasion winogron.  Wypełnienia z żywicy kompozytowej wytrzymują zwykle 5-7 lat, autorzy badania widzą szansę na znaczne przedłużenie ich trwałości.  

Wtórna próchnica i pękanie na granicy wypełnienia to najczęściej spotykane przyczyny skracające trwałość uzupełnień adhezyjnych. Mimo postępu w dziedzinie materiałów do wypełnień stomatologicznych, nadal z czasem stopniowo się degradują.

- Kiedy w wypełnieniu powstają nieszczelności, próchnica zaczyna się wokół nich rozwijać i trzeba ponownie interweniować. Nasze badania mają pomóc w opracowaniu metody wzmocnienia połączenia żywicy z zębiną. Można ten efekt uzyskać stosując naturalne materiały, wyjaśnia dr Ana Bedran-Russo.

Badany ekstrakt, jak twierdzi dr. Ana Bedran-Russo, może zwiększyć wytrzymałość zębiny. Jako że składa się na nią przede wszystkim kolagen (główne białko strukturalne występujące w skórze i innych tkankach, łącznych), z którym żywica musi się związać. 

Dr Bedran-Russo odkryła, że kolagen może sam zregenerować uszkodzenia po połączeniu z roślinnymi związkami - oligomerycznymi proantocyjanidynami (OPC), które występują w wielu warzywach oraz w ekstrakcie z nasion winogron.  Zębina bogata w kolagen silniej wiąże się z żywicą i proces ten nie zależy od wilgotności.

 - Stabilność tej warstwy pośredniej między zębiną a żywicą kompozytową to kluczowa cecha warunkująca trwałość odbudowy zęba i minimalizująca jego utratę - twierdzi Bedran-Russo.

Dr Bedran-Russo współpracuje z  prof. Guido Pauli, specjalistą w dziedzinie chemii medycznej i farmakognozji w UIC College of Pharmacy, który niedawno podczas prowadzenia innych eksperymentów odkrył że wyciąg z kory korzeni sosny chińskiej ma podobne właściwości i może być wykorzystywany do hamowania rozwoju próchnicy.

Więcej: sciencedaily.com