Kiedy praktyka dentystyczna wychodzi na swoje

ms
07-02-2017, 09:25
Tego nie wie nikt, ale są tacy, którzy próbują zastosować do "niewiadomej" - statystyczne uogólnienia. Uwaga to może mylić, ale może także dawać wiele do myślenia.

W polskich warunkach w zasadzie nikt nie stara się dać jasnej odpowiedzi (oficjalnie) jakie są koszty, jakie wpływy, jaki zysk przy prowadzeniu gabinetu dentystycznego. W USA jest inaczej. Wiadomo Stany Zjednoczone to nie Polska, ale warto skonfrontować to z czym trzeba borykać się w codziennej pracy z finansowymi zależnościami występującymi za Oceanem.

Okazuje się, że w USA, żeby uruchomić praktykę dentystyczną, trzeba mieć na strat - i to minimum - od 350 do 550 tys. USD. Oczywiście kwota minimalna zależy przede wszystkim od lokalizacji i związanej z nią ceną lokalu (najmu).

Rozkład kosztów jest z grubsza taki:
Wydatki na nieruchomość ok. 150 tys. USD - 300 tys. USD,
Wydatki na sprzęt 150 tys. USD, 
Wydatki na płace personelu pomocniczego, marketing, czynsz 50 tys. USD – 100 tys. USD.

Oczywiście autorzy tego zastawienia zastrzegają, że są to koszty umożliwiające uruchomienie praktyki dentystycznej przy raczej ekonomicznej wersji, bo jak zwykle w inwestycjach „the sky is the limit”.

Oczywiście bardziej frapujące są zakładane wpływy. Wyglądają one tak:

Okazuje się zatem, że już w pierwszym roku funkcjonowania praktyki jej wpływy, oscylujące wokół 420 tys. USD, równoważą koszty.

W kolejnych latach oczywiście powinno być tylko lepiej:
W drugim roku – 621 tys. USD,
W trzecim roku 867 tys. USD,
W czwartym  roku 968 tys. USD.