Gorąca dziesiątka infoDENT24.pl w 2016 r.

ms
31-12-2016, 10:19
Na dziesiątym miejscu wśród najczęściej czytanych materiałów, które ukazały się na portalu infoDENT24.pl w 2016 r., znalazł się wywiad z Maciejem Michalakiem, prezesem ZG Fundacji BAD. Wyżej plasował się wywiad z Agnieszką Ruchałą Tyszler o jej drugim najważniejszym dniu w życiu. Kto wygrał tę rywalizację? O tym poniżej.

10. O BAD po pięciu latach aktywności
O Be Active Dentist słyszał zapewne każdy lekarz dentysta i student stomatologii. Czym jest BAD po pięciu latach funkcjonowania i czym ma być po następnych pięciu latach - infoDENT24.pl pyta Macieja Michalaka, prezesa Zarządu Głównego Fundacji Be Active Dentist.

9. Agnieszka Ruchała Tyszler szczerze o drugim najważniejszym dniu w swoim życiu
Mark Twain napisał „dwa najważniejsze dni Twojego życia to ten, w którym się urodziłeś oraz ten, w którym dowiedziałeś się, po co”. Przekładając jego słowa na zaistniałą sytuacje mogę powiedzieć, że dzień 16 czerwca 2016 r był drugim najważniejszym dniem mojego życia. Rozpoczął się czas zmian!

8. Dentysto! Wystąp o dotację na szkolenia, bo będzie za późno
Do 12 tys. zł na każdą szkolącą się osobę można uzyskać, występując o dotację z UE. Trzeba to zrobić szybko, bo we wszystkich województwach pojawiły się właśnie harmonogramy naborów.

7. Wynagrodzenie lekarzy i lekarzy dentystów sięga dna
Lekarz i lekarz dentysta, odbywający staż podyplomowy może liczyć na 2007 zł zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego. Te 7 zł jest bardzo ważne, bo dzięki tym kilku złotówkom stażyści wciąż będą otrzymywali więcej niż osoby mające w Polsce minimalne wynagrodzenie.

6. Polscy naukowcy przygotowali wytyczne w zakresie profilaktyki fluorkowej
Po szerokich konsultacjach polscy eksperci opracowali nowe, aktualne wytyczne dotyczące profilaktyki fluorkowej w naszym kraju. Prezentujemy skrót zaleceń przygotowanych przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. Doroty Olczak-Kowalczyk  i prof. dr hab. Urszuli Kaczmarek, a udostępniony przez ACFF.

5. Polski pomysł na problemy z perforacją błony Schneidera
Lek. dent. Bartłomiej Iwańczyk z Zakładu Chirurgii Stomatologicznej WUM nie lubi, gdy ktoś nazywa go wynalazcą. Mówi: mam pomysły i próbuję wdrożyć je w życie. Jeden z takich pomysłów to najogólniej rzecz ujmując „Resorbowalny ekspansyjny implant śródkostny”.

4. Polacy odbudowali uzębienie u pacjenta z przeszczepioną twarzą i szczęką
Zabieg taki porównuje się do pionierskiego lotu na Marsa. Polacy wszczepili implanty, dokonali odbudowy protetycznej na uprzednio przeszczepionej szczęce, pobranej od zmarłego dawcy, wszystko u pacjenta z wyłączonym układem odpornościowym.

3. Konieczne zmiany w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy dentystów
O szybszą ścieżkę zdawania PES i podjęcie działań mających na celu zwiększenie możliwości szkolenia specjalizacyjnego przez: podmioty lecznicze, lekarzy dentystów prowadzących indywidualne oraz indywidualne specjalistyczne praktyki lekarskie - apelują do ministra zdrowia delegaci na XIII Zjazd Lekarzy.

2. Jachty izb lekarskich za składki lekarzy i lekarzy dentystów?
- Czy izby lekarskie dysponują, jako swoją własnością, kilkoma jachtami o znacznej wartości, jeśli tak - to byłby przejaw niegospodarności z ich strony – pyta w interpelacji grupa posłów: Jarosław Sachajko, Jakub Kulesza, Paweł Skutecki, Jerzy Kozłowski. Trudnych pytań, skierowanych do ministra zdrowia jest więcej.

1. I stało się! Sejm przyjął nowelizację przywracającą staże podyplomowe lekarzy
Sejm przyjął nowelizację, która przywraca staż podyplomowy dla lekarzy i lekarzy dentystów. Adepci stomatologii będą odbywać staż pod kierunkiem opiekuna - wykonującego zawód przez co najmniej pięć lat lekarza dentysty.