Triclosan zakaz stosowania

ms
07-10-2016, 10:30
Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków (FDA) podjął decyzję o zakazie stosowania triclosanu w USA. Środek ma być wycofany z użycia do 6 września 2017 r. Co się stało?

Triclosan stosowany jest od 40 lat jako przeciwbakteryjny i antygrzybiczy środek dezynfekujący. Triclosan skutecznie zapobiega nadmiernemu rozwojowi bakterii na skórze ludzkiej, zmniejsza ryzyko infekcji, chroni przed infekcjami po zabiegach dentystycznych. Triclosan  jest składnikiem past do zębów, płynów do płukania ust, mydeł, dezodorantów. Ma na celu zapewnienie działania antyseptycznego, z drugiej strony jest środkiem konserwującym.

Triclosan  od dawna nie miał dobrej prasy, ale ostatnie badania dały mocne dowody na to, że związek ten może: uszkadzać mięsień sercowy, hamować produkcję hormonów tarczycy, sprzyjać nowotworom wątroby i piersi, sprawiać, że niektóre bakterie stają się oporne na antybiotyki.

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, stężenie tego środka w gotowych produktach nie może przekraczać 0,3 proc. Europejskie prawodawstwo nie zakłada wycofania triclosanu z produkcji, zabrania się jednak stosowania związku chemicznego w produktach do higieny intymnej.

Więcej: wp.pl