Prof. Bartłomiej W. Loster: stres minie po ceremonii otwarcia

ms
26-08-2016, 08:26
- Kongres nie śni mi się po nocach, ponieważ jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Pierwszy stres minie po ceremonii otwarcia, którą można potraktować jako pierwszy etap międzynarodowej integracji – mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Szef Polskiego Komitetu Organizacyjnego Kongresu FDI w Poznaniu.

infoDENT24.pl: Pana poprzednik u steru PTS, a pewnie i kolega – prof. Marek Ziętek, porównał obecny stan organizacji Kongresu FDI do piłki meczowej podczas meczu tenisa. „Możemy ją wygrać, ale nie należy spodziewać się, że to będzie krótka wymiana” – powiedział. To prawda?
Prof. Bartłomiej W. Loster: To trafna metafora. Przygotowując Kongres zrobiliśmy dużo, aby polska stomatologia została dostrzeżona na świecie, wierzę, że moment kulminacyjny nastąpi już wkrótce w Poznaniu, a świadomość jakości polskiej stomatologii będzie systematycznie pogłębiana nawet w najdalszych zakątkach świata w kolejnych miesiącach i latach. Oczywiście nawet jeżeli Polska, Poznań, Kongres czy Wystawa zrobią piorunujące wrażenie, nie można spocząć na laurach. Dzisiejsza stomatologia jest bardzo konkurencyjna. Swoją szansę na pewno za rok będzie chciał wykorzystać Madryt.

infoDENT24.pl: Czy Kongres śni się Panu po nocach?
Prof. Bartłomiej W. Loster: Śpię spokojnie ponieważ jesteśmy dobrze przygotowani. Natomiast wyobrażam sobie różne scenariusze. Myślę, że środa – pierwszy, oficjalny dzień Kongresu – będzie dniem rozpoznawczym. Będzie dużo pytań, czy porównań do krajowych wystaw i szkoleń. Miejsce, choć dla wielu doskonale znane, będzie odkrywane na nowo wieloma nowymi obliczami. Pierwszy stres minie po ceremonii otwarcia, którą można potraktować jako początkowy etap międzynarodowej integracji.

Po prezentacji flag uczestnicy Kongresu nie będą już mieli wątpliwości, że FDI to organizacja z dużymi możliwościami, o ogromnym zasięgu. Ten moment uroczystości dostarczy argumentów wielu niedowiarkom, choć już teraz nie jest tajemnicą, że do Poznania przyjadą delegaci z ponad 100 krajów. Po tej „międzynarodowej inicjacji” kolejne dni upłyną pod znakiem edukacji, testowania nowych produktów, zakupów oraz kolejnych spotkań kulturalno-integracyjnych. Cztery dni to naprawdę dużo, ale myślę, że w sobotę wielu będzie chciało, aby Kongres trwał dalej.

infoDENT24.pl: Nie ma wątpliwości, że najważniejszym elementem Kongresu jest część edukacyjna. W programie naukowym znalazło się miejsce dla ponad 100 ekspertów z 30 krajów. Czy przedstawiciele Polski powinni spodziewać się największych tłumów na wykładach?
Prof. Bartłomiej W. Loster: Trudno powiedzieć, ponieważ rejestrując się na Kongres nie trzeba określać listy wykładów, w których zamierza się uczestniczyć. Na pewno decydującym kryterium wyboru nie będzie język, ponieważ wszystkie wykłady są tłumaczone symultanicznie na język polski. Myślę, że polscy stomatolodzy będą jednak ciekawi jak do poszczególnych procedur dentystycznych podchodzi się w innych krajach. To zresztą największy walor Kongresów FDI – takiej perspektywy wiedzy nie mogą dostarczyć lokalne wydarzenia o charakterze naukowym. Nie zdziwi mnie jednak komplet słuchaczy podczas prelekcji Polaków – nasi eksperci naprawdę doskonale wybrali swoje tematy. Nie zapominajmy, że oprócz wykładów, warsztatów, czy sympozjów firm będzie można uczestniczyć – zupełnie za darmo - w sesjach plakatowych i ustnych. W sumie do prezentacji przyjęto 749 prac, w tym 162 z Polski.

infoDENT24.pl: Nie ma wątpliwości, że sukcesem organizatorów jest sprzedanie prawie całej powierzchni pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich – ostatnie dane mówią o ok. 340 firmach!
Prof. Bartłomiej W. Loster: To znakomity wynik, ale cieszy przede wszystkim fakt, że wśród wystawców będzie ponad 80 firm z Polski. Wierzę, że i oni będą beneficjentami tego wydarzenia.