Żenada w Józefowie: unit stomatologiczny na pedały straszy w szkolnym gabinecie

ms
08-06-2016, 08:34
W Józefowie (mazowieckie) nie ma problemu z powrotem gabinetu dentystycznego do szkół, bo taki gabinet np. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Olofa Palmego jest, a w nim zabytkowy unit stomatologiczny. Taki sprzęt może na długie lata być przyczyną traumy dzieci leczonych przez szkolnego stomatologa.

Rodzice, walczący o nowy unit od 2014 r., tak opisują sprzęt użytkowany w szkolnym gabinecie:

Fotel stomatologiczny w gabinecie stomatologa w SP1 nawet nie przedstawia wartości muzealnej. Napęd fotela jest „nożny”, popękana lampa, obok białego durszlaka jest wiekowy wiatraczek, na wprost pacjenta maszyna z odręcznie, opisanymi flamastrem funkcjami: ON i OFF. Na jakiej podstawie dopuszczany jest coroczne do użytkowania (uzyskuje homologację) taki fotel dentystyczny?

W roku szkolnym 2015/2016 w szkole uczy się ponad 680 uczniów pozbawionych opieki i ochrony stomatologicznej w godnych warunkach.

Rada Rodziców pyta reprezentantów władz Józefowa: kto z urzędników posadziłby własne dziecko na takim fotelu i poprosił o leczenie? 

Społeczność szkolna kilkakrotnie zwracała się z prośbą o ponowne rozpatrzenie zakupu unitu tak, aby zapewnić uczniom właściwą i godną opiekę zdrowotną.

Niestety od kilku lat gabinet stomatologiczny w szkole podstawowej nie został w najmniejszy sposób doposażony.