Planmeca radzi: nadzoruj obieg wody w unicie (V/VI)

Mirosław Stańczyk
07-06-2016, 11:26
Wodę podzielić można na gazowaną i niegazowaną, ale taki podział w gabinecie dentystycznym nie ma sensu. Tutaj liczy się woda specjalnie demineralizowana.

O tym jak ważna jest w unitach stomatologicznych odpowiedniej jakości woda, w rozmowie z infoDENT24.pl - opowiada Robert Wydorski, współwłaściciel firmy Denteq zajmującej się obsługą serwisową gabinetów i klinik stomatologicznych.

System wodny pozbawiony kompromisów
Planmeca stosuje w unitach systemy spełniające najbardziej rygorystyczne normy w zakresie uzdatniania wody. Firma ta we wszystkich modelach wprowadziła dwa obiegi wody. Ta z wodociągu używana jest m.in. do opłukiwania miski spluwaczki, nawilżania instalacji ssącej. Z kolei woda stosowana w instrumentach, mających bezpośredni kontakt z pacjentem, powinna być demineralizowana, najlepiej zaś destylowana i to z dwóch powodów, gdyż:
- bezpośrednio wpływa na trwałość instrumentów (zapychanie się zaworów w bloku sterującym, zapychanie się kanałów sprayowych);
- zawiera najmniej elementów organicznych i mineralnych, mogących powodować gorsze gojenie się leczonych miejsc, a niekiedy doprowadzić do powikłań.

Woda z wodociągu również powinna być wstępnie filtrowana, gdyż w przeciwnym przypadku filtry, znajdujące się w zaworach wejściowych unitów, bardzo szybko zostaną zapchane. W efekcie w newralgicznych systemach unitu zabraknąć może niespodziewanie wody. Kolejnym problemem, który może wynikać ze stosowania wody o wysokim stopniu mineralizacji, są szybciej korodujące zawory, a miska i wylewki pokrywają się nieestetycznym nalotem, a później kamieniem.

 

Woda z pewnego źródła
Unit Planmeca możemy skonfigurować w system wodny, który korzysta z jednego źródła wody, jeśli mamy np. rozbudowaną instalację oczyszczania, demineralizacji i dezynfekcji wody na cały gabinet, czy klinikę. Przy takim rozwiązaniu ta sama woda podawana jest na końcówki i do pozostałych elementów unitu. System taki jest bardzo efektywny ekonomicznie, szczególnie  w większych klinikach. Nie trzeba bowiem wówczas kupować, czy destylować dużej ilości wody, mniejsza jest także awaryjność sprzętu.

   Podstawowy zestaw do reduktora wejściowego wody. Koszt niewielki, a zysk ogromny. Wymieniany standardowo podczas przeglądu. 

System z „butelką” do lamusa
W takich systemach znajduje się przełącznik, który służy do przełączania zasilania torów wodnych końcówek na wodę z butelki lub wodę wodociągową. Służy on do chwilowego przełączenia zasilania wody w momencie, kiedy skończy się woda w butelce, a musimy dokończyć zabieg. Potem jednak niezwłocznie trzeba uzupełnić wodę w butelce.

WEK pracuje nocami
Opcjonalnie każdy unit można wyposażyć w system czyszczenia i dezynfekcji przewodów wodnych (WEK), który jest odseparowany od wody wodociągowej. WEK zapewnia optymalną eliminację biofilmu mikrobiologicznego, poprzez automatyczne wprowadzanie na noc specjalnego środka Planmeca Planosil i rozprowadzenie go w torach wodnych. Następnego dnia rano preparat jest wypłukiwany, a woda stosowana do zabiegów – uwolniona od środków chemicznych. Woda w unicie spełnia wymagania ADA (American Dental Association), tj  <= 200 CFU/ml. (CFU/ml w skrócie to jednostka określająca liczbę mikroorganizmów lub komórek w jednostce objętości badanego materiału, w tym przypadku wody). Klasyczna butelka będzie odchodzić do lamusa na rzecz bezpieczniejszych i bardziej „czystych” rozwiązań.

***

Robert Wydorski tak mówi o dokonaniach firmy Denteq: Zajmujemy się głównie serwisem sprzętu stomatologicznego. Autoryzowali nas Planmeca, Dürr Dental i Melag. Oferujemy sprzęt tychże firm oraz produkty innych renomowanych producentów.

Naszym celem jest zapewnienie dentystom bezawaryjnej i bezstresowej pracy - aby tak było - oferujemy sprzęt stomatologiczny sprawdzonych producentów, ale także zapewniamy profesjonalne przygotowanie gabinetu, montaż, obsługę serwisową gwarancyjną i pogwarancyjną. Liczymy na współpracę z tym, którzy cenią sobie w pracy jakość i solidność. Zwracamy szczególną uwagę na potrzeby planujących otwarcie gabinetu i poszukujących dobrego sprzętu stomatologicznego, sprawdzonego przez tysiące lekarzy dentystów na świecie.

Stawiamy na profesjonalne i rzetelne doradztwo w zakresie doboru wyposażenia i przygotowania do montażu, aby późniejsza codzienna praca w gabinecie dawała radość i satysfakcję.

Masz pytanie? Skontaktuj się z Planmeca. 

Czytaj także:
Zanim kupisz unit (I/VI)
Zanim wezwiesz serwis (II/VI)
Nie zaniedbuj należytego serwisowania (III/VI)
Unit działa bez zarzutu, czy zawsze tak będzie? (IV/VI)

W najbliższym czasie w tym cyklu:
Co wypadałoby wiedzieć o unitach, aby służyły bez zarzutu? (VI/VI)