Karolina Ciechorska najlepsza w olimpiadzie dla higienistek stomatologicznych

ms
12-04-2016, 11:20
Finał II Ogólnopolskiej Olimpiady dla Studentów Higieny Stomatologicznej dobrze będzie wspominała Karolina Ciechorska z Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu, gdyż w pokonanym polu zostawiła wszystkie konkurentki, a było ich 20.

Karolina Ciechorska, tak mówiła po ogłoszeniu wyników: Jestem szczęśliwa, usatysfakcjonowana. Cieszę się ogromnie i  chciałabym podziękować wszystkim osobom, dzięki którym jestem tutaj, dzięki którym zdobyłam odpowiednią wiedzę, moim wykładowcom, dyrekcji oraz wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki.

II miejsce wywalczyła Marzena Sobiecka - Dorsz reprezentująca Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych w Gdyni, a III Anna Niemasik z TEB Edukacja Lublin, z Lublina.

- Bez udziału higienistki stomatologicznej nie ma współczesnej stomatologii – przekonywał dr n. med. Tomasz Dzieniakowski, członek komisji egzaminacyjnej. W jego ocenie, poziom wiedzy teoretycznej, zaprezentowany przez uczestniczki był dobry, natomiast oswojenie kliniczne i praktyczne u wielu osób jest jeszcze bardzo szkolne, jednak widoczne były osoby, które zdecydowanie lepiej radziły sobie z aspektami praktycznymi zawodu.

Olimpiada miała charakter etapowy - z finałem w Łodzi (9 i 10 kwietnia 2016 r.), który zrealizowano w trakcie konferencji AsystDent2016.

Do Olimpiady przystąpiło ponad 200 słuchaczy szkół medycznych policealnych, kierunku dyplomowana higienistka stomatologiczna. Olimpiada składała się z trzech etapów i obejmowała dwa testy on-line oraz finał, złożony z egzaminu teoretycznego oraz praktycznego.

21 finalistów przystąpiło do egzaminu teoretycznego, ten wyłonił 9 osób rywalizujących w ramach egzaminu praktycznego, obejmującego sprawdzian umiejętności z zakresu:
- profilaktyki i instruktażu;
- przeprowadzenia zabiegów higienizacji,
- ergonomii,
- praktycznej wiedzy anatomicznej
- udzielania pierwszej pomocy.

Za poziom merytoryczny odpowiadał komitet naukowy olimpiady, w składzie którego znaleźli się: dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, dr n. med. Tomasz Dzieniakowski, dr n. med. Tomasz Maria Kercz, mgr dypl. hig. Ilona Rowińska. Tegoroczna edycja olimpiady odbywała się pod patronatem honorowym ministra edukacji narodowej.

Nagrodą dla laureatek olimpiady był m.in. bezpłatny udział w kursach i warsztatach organizowanych przez Instytut Blend-a-Med Oral-B oraz EMS, a także nagrody rzeczowe, do wykorzystania w dalszej edukacji oraz w doskonaleniu umiejętności zawodowych. Nagrody otrzymali również opiekunowie edukacyjni laureatek oraz szkoły, w których kształcą się zwyciężczynie olimpiady.