Prezydent FDI w Senacie: lekarz i lekarz dentysta nie są już guru

PAP
04-03-2016, 08:07
- Dzisiaj w XXI w. nie mamy już pacjentów, mamy klientów  - przekonywał w Senacie dr Patrick Hescot, prezydent Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI World Dental Federation), podczas konferencji "Lekarz - zawód szczególnego zaufania społecznego".

- Przeszliśmy przez różne etapy. Kiedyś ten, który miał wiedzę był duchownym, potem był edukatorem, nauczycielem, potem lekarzem,  a teraz koniec - wiedza należy do wszystkich. Kiedyś było się „doktorem”, miało się: wiedzę, prawo do błędu, prawo do komunikowania się ze swoim pacjentem. Koniec. Dzisiaj pacjent jest klientem operującym na tym samym poziomie, co lekarz, lekarz dentysta – wywodził dr Patrick Hescot.

W jego przekonaniu, w ostatnim czasie obraz ochrony zdrowia znacznie się zmienił. - Dzisiaj zdrowie stało się prawem i my jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie ludności – dodał dr Patrick Hescot. Zaznaczył, że ta odpowiedzialność polega nie tylko na leczeniu, ale przede wszystkim na utrzymywaniu organizmu człowieka w zdrowiu.

Prezes FDI wyjaśniał, że w nowej relacji lekarz powinien uświadamiać pacjentowi, że rozwiązanie jest w jego rękach, a lekarz ma mu tylko pomagać i towarzyszyć, ale nie może działać zamiast niego.

Dr Patrick Hescot podkreślał ważną rolę, jaką w medycynie odgrywa profilaktyka i współpraca w tym zakresie lekarzy oraz lekarzy dentystów z innymi specjalistami i mediami.

Uczestniczący w konferencji prezes NRL Maciej Hamankiewicz podkreślił z kolei, że fundamentem pracy lekarzy i lekarzy dentystów jest zaufanie pacjenta do wykonującego ten zawód. - Bez tego nie ma możliwości uzyskania sukcesu w leczeniu, zatem doprowadzenia do sytuacji, kiedy wypełniamy misję naszego zawodu – mówił szef NRL.

- Zawód lekarza jest powołaniem do służby drugiemu człowiekowi – przekonywał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że na profesjonalizm lekarza składają się: wiedza, umiejętność jej zastosowania (w tym także umiejętność porozumiewania się z pacjentem), a także refleksja etyczna. - Nie ma wykonywania zawodu lekarza bez refleksji etycznych. Ktoś, kto chciałby mieć tylko pełną głowę i sprawne ręce nigdy tak naprawdę dobrym lekarzem - a już na pewno lekarzem, budzącym szczególne zaufanie - nie będzie – mówił minister zdrowia.

Konferencję zorganizowano z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz prezesa NRL Macieja Hamankiewicza.