Ivo Domagała: IADS zaprasza do Poznania

ms
26-01-2016, 09:07
Kilkuset studentów stomatologii i lekarzy dentystów z całego świata weźmie udział w 63. edycji Dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego International Association of Dental Students i Young Dentist Worldwide, który odbędzie się w ramach „dorosłego” Kongresu FDI.

– Liczymy, że wydarzenie zachęci polskich studentów i lekarzy do aktywnego korzystania z możliwość, jakie oferują nasze organizacje – wyjaśnia lek. dent. Ivo Domagała, od września 2015 r. skarbnik IADS, na co dzień lekarz stażysta Collegium Stomatologicum w Poznaniu.

IADS to takie studenckie FDI?
Ivo Domagała: W pewnym sensie można tak powiedzieć. Też jesteśmy organizacją międzynarodową, skupiamy ponad 200 tys. członków z 70 krajów z całego świata, jesteśmy organizacją-córką FDI, jak również członkiem FDI. Ale w odróżnieniu od FDI, naszym głównym celem jest stwarzanie możliwości doskonalenia zawodowego dla studentów stomatologii z całego świata.

Brzmi jakbyście mieli uwagi do programów kształcenia na uczelniach.
Ivo Domagała: To nie tak, po prostu potrzeby edukacyjne studentów stomatologii bardzo często wykraczają poza uczelniane mury. IADS pomaga te potrzeby spełnić. Absolutnie nie ma nic złego w tym, że ktoś przez czas studiów skupia się wyłącznie na tym, co oferuje wydział. Są jednak tacy, którzy odczuwają chęć poznania innego spojrzenia na naukę zawodu i korzystają z możliwości międzynarodowych praktyk, programów naukowych, staży czy wolontariatów. Oprócz tego mają idealną okazję, aby poznać inne kultury i nawiązać kontakty ze studentami z innych krajów. I takie osoby mogą skorzystać z naszego ponad 60-letniego doświadczenia.

W jaki sposób?
Ivo Domagała: Ułatwiamy udział w międzynarodowych projektach naukowych, wymianach, stażach, programach stypendialnych itp. Pomagamy w pozyskiwaniu umiejętności od najlepszych praktyków, ale i zachęcamy do promocji profilaktyki zdrowia jamy ustnej czy też do udziału w programach, podczas których dajemy możliwość wolontariuszom udzielania opieki stomatologicznej w krajach najbardziej potrzebujących. Oferujemy możliwość publikacji na łamach naszego magazynu, organizujemy szkolenia i konferencję. W ostatnich latach udało nam się zrealizować takie projekty jak: Dental Voluntary Work Abroad, The IADS Lecture Contest, The Dental Students´Research Programm, Training sessions. Oczywiście wszystkie z nich cały czas działają. Jesteśmy również bardzo zaangażowani w World Oral Health Day.

Dbamy jednocześnie, abyśmy nie zatracili się wyłącznie w nauce czy pracy, dlatego przygotowujemy wiele wydarzeń o charakterze integracyjnym i towarzyskim. Dziś - głównie dzięki internetowi - jest nam o wiele łatwiej niż naszym kolegom, którzy powoływali do życia IADS w 1951 r. Dlatego zachęcam, aby odwiedzić naszego facebooka i stronę internetową: www. iads-web. org, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje każdemu studentowi stomatologii International Association of Dental Students.

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem