CEDE 2015: BAD o Platelet Rich Fibrin

ms
10-09-2015, 07:30
W trakcie trwania CEDE 2015 Be Active Dentist, w ramach BE ACTIVE@CEDE 2015, organizuje 16 warsztatów praktycznych o różnorodnej tematyce stomatologicznej obejmującej m.in.: chirurgię stomatologiczną, implantologię, endodoncję.

Poruszane są także zagadnienia wspomagające rozwój praktyki dentystycznej, a dotyczące m.in.: pozyskiwania przez właścicieli praktyk dentystycznych dotacji z UE, zwiększaniu akceptacji planów leczenia. 

- Jednym z tematów, na który chcemy szczególnie zwrócić uwagę lekarzy dentystów, będzie zastosowanie w stomatologii fibryny bogatopłytkowej otrzymywanej z krwi pacjenta. Mowa o Platelet Rich Fibrin (PRF) - matrycy stymulującej wzrost i regenerację tkanki kostnej – wyjaśnia Maciej Michalak, prezes zarządu Be Active Dentist. Zapewnia on, że liczne doświadczenia kliniczne potwierdzają fakt, iż PRF jest biomateriałem wspomagającym prawidłowe gojenie i regenerację. 

Maciej Michalak tłumaczy: PRF zawiera wszelkie, niezbędne składniki do optymalnego gojenia – matrycę fibrynową spolimeryzowaną w strukturze tetramolekularnej, leukocyty i cytokiny, przyłączone płytki krwi oraz krążące komórki macierzyste. Cytokiny zawarte w PRF są stopniowo uwalniane i zdolne do przyśpieszania zjawiska komórkowego, ale to struktura sieci fibrynowej jest kluczowym elementem wszystkich procesów gojenia, na które wpływa PRF. 

Poczynione obserwacje wskazują, iż u pacjentów, u których po ekstrakcji, np. zatrzymanego zęba trzeciego trzonowego, zastosowano PRF, objawy bólowe były znikome, a gojenie niepowikłane i bardzo szybkie w porównaniu do pacjentów, u których nie pobrano PRF.

 

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem