Dostęp do świadczeń chirurgii szczękowo - twarzowej dla dzieci i młodzieży

ms
23-06-2015, 11:16
Należy poprawić sytuację w dostępie do świadczeń chirurgii szczękowo - twarzowej dla dzieci i młodzieży – apelował podczas posiedzenia Prezydium ORL w Warszawie dr Zygmunt Stopa.

Dr Zygmunt Stopa przyznał, że jeśli chodzi o dostęp do chirurgii szczękowo - twarzowej dla dorosłych, sytuacja na terenie Mazowsza jest niezła. Jego zdaniem, dobrze sprawdza się system konsultacji chirurgów z oddziału chirurgii szczękowo - twarzowej w Szpitalu Dzieciątka Jezus dla innych placówek, do których trafiają pacjenci z urazami twarzo-czaszki.

- Dzieje się to na podstawie porozumień między szpitalami. Czasem zdarza się, że podczas dyżuru, także nocnego, jedziemy do innej placówki, w której nie ma chirurgów szczękowo-twarzowych, żeby pomóc kolegom – tłumaczył dr Stopa.

Brakuje natomiast dziecięcego oddziału chirurgii szczękowo-twarzowego, który zajmowałby się urazami u małych pacjentów. Oddział w Instytucie Matki i Dziecka specjalizuje się w operowaniu rozszczepienia podniebienia i choćby z przyczyn epidemiologiczno - mikrobiologicznych trudno mu przyjmować pacjentów z urazami, czy innymi stanami wymagającymi operacji w obrębie twarzo-czaszki.

- Nie mamy wpływu na te regulacje, ale uważam, że najlepiej, by chirurg szczękowo-twarzowy ukończył kierunek lekarsko-dentystyczny, a nie tylko stomatologię. Chcielibyśmy, żeby ci dentyści, którzy chcą się specjalizować w chirurgii szczękowo-twarzowej, mieli możliwość łatwej ścieżki ukończenia kierunku lekarskiego – powiedział dr Stopa.

Wykonywanie tej specjalizacji przez lekarza dentystę może nasuwać problemy prawne w razie jakiegoś niepowodzenia. W trakcie postępowania może być bowiem badane, czy dentysta miał na przykład prawo do operacji pobierania płatu skóry, kości z biodra, czy ramienia - w celu przeszczepienia ich w czaszce czy twarzy.

Zastępca sekretarza ORL Władysław Nekanda - Trepka zwrócił uwagę na problem kształcenia lekarzy w  tej szczególnej specjalizacji, w której działa się na pograniczu stomatologii i chirurgii ogólnej. Jak powiedział, Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których taką specjalizację mogą uzyskać lekarze dentyści.

Dr Zygmuntowi Stopie, adiunktowi na Wydziale Lekarsko – Dentystycznym WUM, pracującemu w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie - Prezydium ORL udzieliło rekomendacji na funkcję konsultanta wojewódzkiego w chirurgii szczękowo - twarzowej.

Źródło: OIL w Warszawie