W Bydgoszczy będą nauczać chirurgii szczękowej i stomatologii

jsz
03-06-2015, 13:33
- Perypetie z budynkiem po PKP przy ul. Dworcowej nie wstrzymają uruchomienia w Bydgoszczy studiów na kierunku stomatologia - ocenia Zbigniew Sobociński, przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy.

Zbigniew Sobociński, pytany przez Express Bydgoski poinformował, że stomatologia, planowana przez CM UMK, jeśli powstanie, to raczej nie na Dworcowej. Kierunek uruchomiony zostałby w nowym, zbudowanym od zera, budynku w kompleksie szpitala im. Biziela.
- Początkowo był plan postawienia czterokondygnacyjnego budynku, w których dwa piętra zajmować miała stomatologia. Prawdopodobnie jednak władze uczelni zdecydują się na obiekt przeznaczony dla chirurgii szczękowej i stomatologii z nowoczesnym zapleczem - tłumaczył Zbigniew Sobociński.

Bydgoszcz czeka na wynik tzw. mapowania potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu. Jeśli z badań wynikać będzie, że dostęp do chirurgii szczękowej jest ograniczony, otworzy to drogę do finansowania takiej inwestycji.

Trzeba także pamiętać, że ceniony chirurg szczękowy w prywatnej klinice w jeden dzień zarobi tyle, ile na uczelni w miesiąc. Kierunek stomatologia może opierać się na fachowcach zatrudnionych w klinikach szpitala im. Biziela, ale potrzebna jest jeszcze kadra naukowa. A nie ma wielu naukowców, dlatego trzeba zaoferować im cały pakiet - od mieszkań i zarobków, po możliwości rozwoju zawodowego - mówi Expressowi Bydgoskiemu Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Więcej: Express Bydgoski

Czytaj także: 

Bydgoszcz: rekrutacja na studia stomatologiczne jeszcze nie w tym roku

Bydgoszcz: uczelnia przejmuje budynek, w którym ma powstać wydział stomatologiczny

Studia stomatologiczne w Bydgoszczy: kiedy, nigdy, a może jednak w Toruniu?