PlayBrush: bardzo naukowy gadżet nie tylko dla dzieci

ms
30-04-2015, 13:38
Czy PlayBrush jest kolejną aplikacją na smartfony, która pomaga dzieciom prawidłowo czyścić zęby? Nie to coś więcej. To naukowe podejście do poprawy higieny jamy ustnej przez najmłodszych.

Do udziału w projekcie twórcy PlayBrush zaprosili naukowców z University College London, Eastman Dental Hospital. Urządzenie testowano przy współpracy kilkudziesięciu właścicieli praktyk stomatologicznych w Wielkiej Brytanii oraz Austrii. Opracowanie optymalnego oprogramowania było możliwe dzięki pomocy 250 dzieci testujących eksperymentalne oprogramowanie.

W tych dniach właśnie stworzono oprogramowanie, które - co prawda - jest grą przeznaczoną dla dzieci przedszkolnych, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby także starsze osoby korzystały z tej aplikacji w celu nauczenia się właściwego używania szczoteczki do zębów.

Co to znaczy prawidłowo czyścić zęby? Czynić to wystarczająco często, wystarczająco długo, z odpowiednim naciskiem, poruszać szczoteczką odpowiednio szybko, pod odpowiednimi kątami, nie omijając żadnej partii uzębienia. Osoba korzystająca z PlayBush tylko przy spełnieniu wszystkich tych warunków pozostaje w grze, to znaczy potrafi sprawić, że na ekranie telefonu frunący gryf utrzymywać się będzie w powietrzu. Szczotkowanie zębów w sposób odbiegający od zalecanego powoduje, że gryf nie dociera do celu. Oczywiście ważna jest systematyczność mycia zębów. O ile bowiem okaże się, że użytkownik zapomni o codziennym obowiązku - następuje strata punktów i wędrówkę do celu trzeba zaczynać od początku.

Do gry tej nie jest konieczna specjalna szczoteczka do zębów. Ważna jest specjalna nasadka na standardową szczoteczkę, Jest to układ scalony z rozbudowanym zestawem sensorów ruchu. Dzięki temu podzespołowi każdy ruch ręki osoby czyszczącej zęby jest rejestrowany przetwarzany na sygnały cyfrowe i przesyłany do telefonu komórkowego.

Ze względu na fakt, że czujnik ruchu umieszczony jest w specjalnej nakładce, zabawę można prowadzić korzystając ze standardowych szczoteczek do zębów. Jeden zestaw PlaBrush pozwala na zaspokojenie potrzeb całej rodziny, oczywiście, gdy mycie zębów wszystkich domowników nie odbywa się w tym samym czasie. Nakładka, o ile wejdzie do seryjnej produkcji, kosztować ma ok. 60 USD.