Preparaty kościozastępcze stosowane u młodych na cenzurowanym

DrBicuspid/szaft
26-01-2015, 14:16
FDA (Food and Drug Administration) nie zaleca rutynowego stosowania materiałów kościozastępczych u pacjentów poniżej 18. roku życia. Agencja informuje, że nigdy nie dokonała oceny bezpieczeństwa i skuteczności tych produktów u pacjentów w tej populacji.

FDA przypomina, że zatwierdziła do stosowania wiele materiałów kościozastępczych, które mogą być wykorzystane w terapii implantologicznej (oraz ortopedycznej) u pacjentów powyżej 18. roku życia. - Materiały te nigdy nie zostały jednak zarejestrowane do zastosowania u młodszych - podkreślają eksperci FDA. Agencja informuje, że nigdy nie dokonała oceny bezpieczeństwa i skuteczności substytutów kości u pacjentów w wieku poniżej 18 lat.

Eksperci przypominają, że substytuty kości zawierają rekombinowane białka lub peptydy syntetyczne, które naśladują naturalne substancje wzrostu kości. W ich opinii, dodatkowa stymulacja wzrostu kości u osób młodych, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała.

Agencja jest w posiadaniu raportów medycznych, w których opisane są przypadki: nadmiernego wzrostu kości, gromadzenia się płynów, problemy z gojeniem kości, obrzęki oraz inne zdarzenia niepożądane w tej grupie pacjentów.

FDA ma świadomość, iż problemy te występują również u pacjentów starszych, ale istnieją dowody na to, że nadmierny wzrost kości i gromadzenie się płynów, po zastosowaniu preparatów kościozastępczych u młodych osób, jest szczególnie groźne. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do uszkodzenia rdzenia kręgowego (dotyczy przypadków ortopedycznych).

FDA zaleca, aby praktycy, w przypadku osób poniżej 18 roku życia, rozważyli alternatywne rozwiązania (np. przeszczep allogeniczny) stymulacji wzrostu kości, które nie zawierają w składzie rekombinowanych białek i syntetycznych peptydów.

Źródło: DrBicuspid.com