Wybity ząb: naukowcy praktycy edukują

ms
06-02-2015, 13:18
Nie pierwsza to tego typu inicjatywa, ale na tyle cenna, że warto ją powielać. Dr hab. n. med. Magdalena Wilczyńska-Borawska, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku uruchomiła stronę internetową, na której dzieli się z pacjentami wiedzą na temat postępowania z uszkodzonymi podczas wypadku zębami.

Chwila nieuwagi, nieszczęśliwy zbieg okoliczności, głównie w trakcie aktywności fizycznej, a wybity ząb ląduje w ręku poszkodowanego (dobrze o ile ląduje). W takiej sytuacji praktycznie nikt nie zachowuje się racjonalnie. Powszechna dostępność do fachowej porady w dobie internetu jest atutem, bowiem może zapobiec nieszczęściu. Z takiego założenia wyszła dr hab. n. med. Magdalena Wilczyńska-Borawska, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która uruchomiła stronę internetową www. uratujwybityzab.pl. Na niej znajdują się praktyczne rady w jaki sposób należy postępować, aby dać szansę dentyście na uratowanie zęba.

Podobną inicjatywę podjąć może każdy specjalista, który potrafi pomóc w tej niecodziennej sytuacji. Jest to działanie racjonalne, bowiem nie zawsze lekarze na pogotowiu mają wystarczającą wiedzę co powinno robić się w takich przypadkach. Internet może pełnić wówczas rolę nie do przecenienia.
Uzasadnione jest także umieszczenie zwięzłej informacji jak postępować w sytuacjach kryzysowych na przykład w poczekalniach gabinetów stomatologicznych. To tam pacjenci, oczekujący na wizytę, mieliby szansę zapoznać się z wiedzą, która może okazać się w życiu niezmiernie przydatna. Poza tym osoba w potrzebie z pewnością skieruje swoje kroki tam, gdzie niegdyś uzyskała informację o metodach postępowania w przypadku nieoczekiwanej utraty zębów.

O tym, że inicjatywa taka jest godna uwagi, świadczy chociażby informacja, którą infoDENT24.pl umieścił pod tytułem Złamany ząb: 24 godziny bez fachowego wsparcia.

W tym kontekście przypomnijmy o akcji społecznej „Urazowe uszkodzenia zębów", która miała uświadomić rodzicom, wychowawcom i dzieciom, co robić kiedy złamie lub wybije się ząb oraz jak zapobiegać takim wypadkom. Kampanię taką przeprowadziła katowicka placówka Śmigiel Stomatologia. Specjaliści uruchomili stronę internetową www.urazyzebow.pl, na której umieszczone zostały m.in. schematy postępowania po wybiciu zęba, czy złamaniu korony. infoDENT24.pl informował o tej inicjatywie.