Światowy rynek implantologiczny pod znakiem zmian

ŁS
09-10-2014, 14:19
Gracze wagi superciężkiej kontra wielu mniejszych – to nowy krajobraz na światowym rynku implantologicznym. Wszyscy mają jeden cel - jak największe zyski w ciągle rosnącym sektorze stomatologii.

W 2011 roku Dentsply International (dziś Dentsply Implants) przejął za kwotę 1,8 mld dolarów spółkę Astra Tech od Astra Zeneca. W listopadzie 2013 roku Henry Schein kupił 60 proc. udziałów w BioHorizons. W kwietniu 2014 roku umowę współpracy podpisały Zimmer Holdings oraz Biomet. Wreszcie we wrześniu 2014 r. koncern Danaher poinformował o przejęciu Noble Biocare. To najważniejsze transakcje na światowym rynku implantologicznym ostatnich lat.

W czołówce liderów jest też Straumann, który w nieco mniej spektakularny sposób niż inni giganci implantów zaczyna inwestować w mniejsze marki (np. Neodent, Medentika, Biodenta).

Gra o klienta jest warta świeczki. Jak przekonują eksperci Decision Resources Group, wartość rynku implantologicznego w 2022 roku osiągnie 4,2 miliardów dolarów. Natomiast zdaniem analityków z GBI, rynek implantów dentystycznych do 2018 r. zachowa 10 proc. wzrost w skali roku i osiągnie wartość 6,6 mld dolarów.

Ostatnie transakcje na rynku implantologicznym

- Dentsply - Astra Tech (1,8 mld $)

- Henry Schein - BioHorizons (60 proc./dokładna kwota nieznana)

- Zimmer - Biomet (13 mld $)

- Danaher - Noble Biocare (2 mld $)