Małgorzata Górska (Multimed): rozmawiajmy o profilaktyce stomatologicznej kobiet w ciąży

Łukasz Sowa
20-05-2014, 10:46
26 maja 2014 r. Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed w Zamościu rozpoczyna program profilaktyki stomatologicznej „Szkoła zdrowego uśmiechu Multimed dla mamy i dziecka". - Stworzyliśmy specjalną kartę profilaktyki stomatologicznej dla mamy i dziecka. Karta ma za zadanie przypominać o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego. Karta dla mamy obejmuje okres od momentu poczęcia dziecka do czasu połogu. Z kolei karta dla dziecka obejmuje zakres profilaktyki od 6 miesiąca do 2 roku życia oraz od 2 do 18 r.ż. - opowiada lek. dent. Małgorzata Górska, dyrektor ds. medycznych Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed.
Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: 26 maja Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed rozpoczyna program profilaktyki stomatologicznej „Szkoła zdrowego uśmiechu Multimed dla mamy i dziecka". Skąd ten pomysł?

Lek. dent. Małgorzata Górska, Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed wZamościu: Sam pomysł zrodził się dawno temu. Dążymy do utworzenia programów tematycznych dla wszystkich grup pacjentów, począwszy od dzieci, a skończywszy na osobach starszych, które na przykład zainteresowane są uzupełnieniami protetycznymi.

Powyższy program ma na celu zwiększyć świadomość i przekazać kilka cennych wskazówek kobietom planujących dziecko, ciężarnym jak i tym które już dzieci urodziły.

Upowszechniamy wiedzę, która wykorzystana w sposób rzetelny - pozwoli zapobiec negatywnym skutkom zaniedbań i zapoczątkuje zdrowe nawyki na przyszłość na zasadzie: "Czym skorupka za młodu nasiąknie...". Podejmujemy takie inicjatywy, które sprawiają nam dużo radości i nawet jeżeli potencjalni pacjenci do nas nie wracają, to mamy poczucie że przekazujemy treści, które mogą być wykorzystane na co dzień, ale także wtedy gdy pojawi się jakiś problem. Akcje profilaktyczne dla dzieci prowadzimy od kilku lat.

Multimed recepcja
 

Dlaczego teraz przyszedł czas na kobiety ciężarne? Myślę, że brakuje pacjentom informacji, zbyt mało poświęca się czasu na rozmowę na temat profilaktyki w gabinecie stomatologicznym. Są to informacje, z którymi łatwiej i lepiej się żyje zarówno będąc w ciąży, jak i po porodzie: chociażby bolesny dla niemowlaka okres ząbkowania. Chcemy, aby matki szybko reagowały na poszczególne objawy i łagodziły nieprzyjemny dla dziecka proces wyrzynania się ząbków.

infoDENT24.pl: Specjalny program profilaktyki dla mamy i dziecka będzie prezentowany w panelach tematycznych Akademii Rodzenia w Zamościu. Na czym on polega? Czego dowiedzą się młode matki?

Małgorzata Górska: Akademia Rodzenia w Zamościu prezentuje cykl spotkań dotyczących zdrowego odżywiania, higieny, aktywności fizycznej podczas ciąży, czy przygotowania do porodu. Cyklicznie odbywają się spotkania z neonatologiem i fizjoterapeutą.

Myślę, że ciekawym punktem będą również porady lekarza stomatologa oraz wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej. Ten temat dotyka bezpośrednio kobiet ciężarnych, a także samego dziecka, niekiedy kilka tygodni po narodzinach. Chcemy przekazać praktyczne wskazówki w jaki sposób dbać o zdrowie jamy ustnej w sposób bezpieczny dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Udzielimy porad dotyczących: - zmian w jamie ustnej, które zachodzą podczas ciąży, - odżywiania w czasie ciąży i jego wpływu na zęby niemowlaka, - higieny jamy ustnej niemowlaka, - profilaktyki wad zgryzu, - profilaktyki próchnicy.

Stworzyliśmy specjalną kartę profilaktyki stomatologicznej dla mamy i dziecka. Karta ma za zadanie przypominać o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego. Karta dla mamy obejmuje okres od momentu poczęcia dziecka do czasu połogu. Z kolei karta dla dziecka obejmuje zakres profilaktyki od 6 misiąca do 2 roku życia oraz od 2 do 18 roku życia.

infoDENT24.pl: To nie jedyna inicjatywa profilaktyczna Multimed. Czym jest „Szkoła zdrowego uśmiechu Multimed"?

Małgorzata Górska: Prowadzimy akcję od ponad 7 lat i mogę śmiało stwierdzić, że cieszy się ona bardzo dużym powodzeniem. Współpracuje z nami większość zamojskich szkół i przedszkoli. Obserwujemy że z roku na rok, akcja przybiera szersze kręgi. Często bywa tak, że dzieci, które były u nas z panią z przedszkola, trafiają do nas ponownie z panią, tyle że ze szkoły i doskonale pamiętają jakie są zasady higieny jamy ustnej. Cieszy nas to ogromnie.

Multimed akcja 

„Szkoła zdrowego uśmiechu Multimed" to prezentacja multimedialna wzbogacona o zabawy edukacyjne i bajki nawiązujące do tematyki. Dzięki materiałom edukacyjnym, nabyta wiedza jest łatwiej przyswajalna i zrozumiała. Prelekcja połączona jest z wizytą w gabinecie stomatologicznym gdzie wykonywane jest badanie kontrolne oraz zabiegi lakierowania zębów, na które uprzednio zgodę wyrażają rodzice, podpisując odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Cała akcja to zabawa połączona z edukacją. Na koniec spotkania dzieci dostają gadżety w postaci drobnych upominków związane z tematyką spotkania. W tym roku są to manualne szczoteczki i pasty do zębów. Specjalnie na tę okoliczność, wspólnie z zaprzyjaźnionymi Klinikami ze Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej, stworzyliśmy książeczkę dla najmłodszych „Chory ząbek". Przy udziale w akcji współpracujemy z takimi firmami jak: Elmex, Colgate, Aquafresh czy Blend-a-med.

Mając na względzie stałe doskonalenie programu i form prowadzenia zajęć, prosimy nauczycieli o dokonanie oceny zajęć, co stanowi dodatkową wskazówkę na przyszłość. W ten sposób z roku na rok prezentacja ulega zmianie, aby dzieci, które przychodzą po raz kolejny nie zetknęły się z takim samym przekazem.

Za powyższe działania otrzymaliśmy tytuł Brązowego Lidera w Promocji Zdrowia w konkursie Liderzy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia.

infoDENT24.pl: Trudno wymagać, aby kwestię profilaktyki rozumiały maluchy, ale czy działania te doceniane są przez rodziców? Czy wizyty dzieci w Multimed dają efekt w postaci nowych pacjentów?

Małgorzata Górska: Nie prowadzimy statystyk na temat pacjentów przyjmowanych tylko i wyłącznie po udziale w akcji. Część dzieci biorących udział w naszej akcji, to nasi stali pacjenci, część jest pacjentami stałymi innych gabinetów. Po każdym przeglądzie mały pacjent otrzymuje informację zwrotną dla rodziców o liczbie zębów mlecznych i stałych objętych próchnicą, o potencjalnym zagrożeniu wadą zgryzu czy złej higienie jamy ustnej. Dalsza droga zależy tylko i wyłącznie od rodzica.

Naszym celem jest zainteresowanie dziecka zdrowym odżywianiem, właściwą higieną i profilaktyką, ale z punktu widzenia małego dziecka jak również poinformowanie rodzica o potencjalnych zagrożeniach: próchnica, wady zgryzu, zła higiena itd.. W całej akcji zależy nam najbardziej na rozpowszechnieniu treści, o których mało się mówi. Myślę, że dzięki proponowanej formie zabawy treści te są łatwe do zapamiętania i szybciej można je wprowadzić w nawyk.

infoDENT24.pl: Wspominając siedmioletnie doświadczenie w organizacji akcji profilaktycznych wśród dzieci, które elementy takich spotkań są pani zdaniem najbardziej wartośćiowe?

Małgorzata Górska: Od początku prowadzimy akcję według niezmiennego schematu. Wiadomo, że samych treści nie da się zmienić, ale trzeba zmieniać i urozmaicać formę przekazu. Nie zrezygnowalibyśmy z żadnego punktu prezentacji, wręcz przeciwnie, co roku dodajemy stale nowe treści. Jedynie do czego musimy się dostosować to czas - prelekcja trwa godzinę, niekiedy zabawy są tak absorbujące, że brakuje czasu na istotne treści. Każdy element tej prezentacji jest istotny, musi być równowaga.

Górska 2 

Jeżeli mówimy o teorii to warto poprzeć to przykładem i utrwalić poprzez zabawę. Jeżeli opisujemy temat próchnicy, czy zawód lekarza dentysty to warto zaprosić dziecko do gabinetu i pokazać konkretny ubytek za pomocą kamery wewnątrzustnej lub narzędzia, którymi lekarz pracuje. Jeżeli mówimy o higienie jamy ustnej to dobrze, aby dziecko dostało jako upominek szczoteczkę, którą na pewno po powrocie do domu rozpakuje i umyje nią zęby.

infoDENT24.pl: Czy dyrektorzy szkół i przedszkoli chętnie wysyłają dzieci na akcję do Multimed?

Małgorzata Górska: W tym roku szkolnym harmonogram spotkań wypełniły nam w większości przedszkola. Zapisy odbywały się w kolejności zgłoszeń. Nigdy nie było większych problemów z udziałem dzieci w naszych akcjach. Wcześniej wspomniałam, że współpracujemy z placówkami, które wyrażają na to chęć, my wychodzimy z inicjatywą a od dyrekcji szkoły lub przedszkola zależy czy dzieci wezmą w tym udział, czy też nie. Akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że od września do czerwca mamy zaplanowane terminy spotkań.

infoDENT24.pl: Czy znane są regionalne statystyki dotyczące wskaźnika próchnicy u najmłodszych? Czy Centrum prowadzi własne obserwacje? Jak bardzo jest źle?

Małgorzata Górska: Z danych Ministerstwa Zdrowia z sierpnia 2013 r. ponad 90 proc. dzieci i nastolatków ma próchnicę zębów. W województwie lubelskim na przełomie 2013/2014 roku zorganizowano akcję pt: „Chroń dziecięce uśmiechy". Podczas akcji przeprowadzono badania, które wykazały ze 56,4 proc. dzieci w wieku do 6 lat jest wolnych od próchnicy, ale stan ten pogarsza się z wiekiem i jedynie 12 proc. dwunastolatków ma zdrowy uśmiech. Nasze zestawienie wskazuje że na ponad 260 przebadanych pacjentów: 16,5 proc. ma zęby zdrowe, natomiast 83,5 proc. ma próchnicę.
Statystyka jest przerażająca i pozostawia wiele do życzenia. - co zrobić, aby dziecko nie bało się stomatologa? - działać tak jak my i podejmować przedsięwzięcia. Poprzez różnego rodzaju akcje przełamywać strach u dziecka. Uzyskując zaufania małego pacjenta nastawiamy go pozytywnie do nas. Niepokój najskuteczniej można wyeliminować poprzez spokojne omówienie całego zabiegu, informowanie o każdej czynności, którą się wykonuje.
Wszyscy wiemy, że powinny być wprowadzane specjalne programy profilaktyczne dla dzieci, gdyż profilaktyka jest tańsza niż leczenie.

 

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem