Trwa akcja „Gdy sfaulują ząb”

jsz
20-05-2014, 08:27
- Złamany, wybity ząb to tragedia, można go jednak uratować, ale trzeba reagować natychmiast stosując się do określonego przez nas trybu postępowania – wyjaśnia lek stom. Anna Seget z katowickiej kliniki stomatologicznej Barbary i Tomasza Śmigiel.

Akcja "Gdy sfaulują ząb" ruszyła w marcu, wtedy też zostały rozesłane do szkół specjalne newslettery zawierające informacje i instrukcje postępowania gdy dochodzi do urazu zęba.

Zainteresowanych akcją jest około 30 katowickich szkół. Ulotki zostały rozesłane, ale szkoły jeszcze przed końcem roku szkolnego poprosiły o prelekcje dla dzieci, nauczycieli i rodziców.

- Spotkaliśmy się z dużym entuzjazmem, gdyż takiej akcji, jak mówią dyrektorzy szkół, jeszcze nigdy nie było, a jak się okazuje - złamania i wybicia zębów zdarzają się często - wyjaśnia lek. stom Anna Seget.

W ramach akcji uruchomiono specjalną witrynę internetową www.urazyzebow.pl. Umieszczone zostały na niej m.in. schematy postępowania po wybiciu zęba, czy złamaniu korony. Specjaliści w przystępny sposób tłumaczą na czym polega leczenie zwichniętego zęba lub jak postępować w przypadku złamanego korzenia.

Na stronie znajduje się także infografika prezentująca podział uszkodzeń, co ma ułatwić diagnozę pacjenta. Omówione zostały także najczęstsze powikłania po urazach zębów mlecznych i stałych.

Witryna opisuje jak zabezpieczyć ząb, aby móc go odzyskać oraz wyjaśnia pacjentom czego może dokonać lekarz dentysta, jeżeli złamanego lub wybitego zęba nie da się już uratować.

 

 

hcc On-line

Retransmisja sesji:

Stomatologia – partner z potencjałem