Kto wie kiedy jest dzień walki z nowotworem jamy ustnej?

Autor: miro • Źródło: ms
06-05-2014, 08:05
Taki dzień powinien być każdego dnia. Z takiego założenia wyszło Centrum Stomatologii Estetycznej i Implantologii CICHOŃ w Krakowie, które ogłosiło, że 7 i 8 maja 2014 r. w ramach „Dni walki z nowotworem jamy ustnej" zaprosi wszystkich krakowian na "profesjonalną diagnostykę nowotworów jamy ustnej za pomocą najwyższej jakości sprzętu".

Posłannictwo to jedno, a szansa na pozbawione kontrowersji zaprezentowanie usług potencjalnym klientom - drugie. Taką szansę co i raz wykorzystują właściciele gabinetów dentystycznych.
Jeśli nowotwory jamy ustnej i jeśli diagnostyka w tym kierunku to nieopodal pojawia Fundacja „Z uśmiechem przez życie". Tak jest i tym razem. To ta Fundacja jest pomysłodawcą profilaktycznych działań.

Harmonogram najbliższych dni otwartych w gabinetach stomatologicznych realizowanych pod hasłem „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa".

7 i 8 maja 2014 r. Stomatologia Cichoń, ul. Borelowskiego - Lelewela 13 w Krakowie.
28 i 29 maja 2014r - Gabinet stomatologiczny dr Beaty Mykietów- Smalec, ul. Roosevelta 80/6 w Zabrzu.
4 czerwca 2014 r - NZOZ AMDENTAL PLUS, ul. Puławska 45B w Piasecznie.
12 i 14 czerwca 2014 r - Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT, Defabryka.
28 czerwca 2014 r - Stomatologia PRETTY SMILE w miejscowości Liszki.

Jak już niegdyś pisaliśmy, co właściciele praktyk dentystycznych muszą przedsięwziąć, aby zorganizować dzień otwarty pod hasłem „Profilaktyka stomatologiczna, profilaktyka przeciwrakowa". 

W pierwszej kolejności właściciel gabinetu dentystycznego ustala z Fundacją datę takiego wydarzenia.

Gabinet stomatologiczny ze swojej strony powinien także:
- starać się rozpropagować dzień otwarty w lokalnym środowisku, na stronie internetowej;
- zadbać, aby pacjent wypełnił ankietę;
- przygotować lekarza, który przeprowadza ogólne, standardowe badanie kontrolne higieny jamy ustnej oraz głowy i szyi pacjenta;
- przeliczyć punkty z ankiety, w przypadku gdy jest ich nie więcej niż 3 - spowodować, aby lekarz wykonał przy pomocy urządzenia Microlux badanie jamy ustnej w kierunku zmian patologicznych;
- w przypadku podejrzeń zmian na śluzowce - przeprowadzić ponowne diagnozowanie w świetle Microluxa (po wypłukaniu jamy ustnej 1 proc. kwasem octowym);
- w przypadku zgromadzenia w ankiecie 4 i większej liczby punktów badanie należy zawsze wykonać przy pomocy urządzenia Microlux i 1 proc. kwasu octowego;
- koszt badania pacjenta z użyciem kwasu octowego wynosi ok 28 zł (po zakończeniu akcji gabinet płaci za zużytą ilość octów na podstawie rachunku wystawionego przez Fundację).
Fundacja kupuje 1 proc. kwasy octowe u dystrybutora w cenie promocyjnej i po takiej cenie dostarcza je do gabinetu.
W trakcie dnia otwartego należy poinformować pacjentów o prawidłowej profilaktyce jamy ustnej, a także dostarczyć informację o tym, czym jest rak jamy ustnej i co należy robić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania (informacja ustna oraz ulotki dostarczone przez Fundację).

Fundacja z kolei:
- informuje o akcji media lokalne i stara się o jak największe nagłośnienie takiego wydarzenia;
- dostarcza do gabinetu urządzenie Microlux oraz 1 proc. kwasy octowe, potrzebne do wykonania badania;
- zapewnia ulotki informacyjne oraz ankiety dla pacjentów.