Larry Clark: Activa Bioactiv to bioinżynieria, której nie trzeba się bać

Łukasz Sowa
13-03-2014, 07:53
Jedną z najciekawszych premier ostatnich targów KRAKDENT była linia produktów Activa Bioactive*, złożona z podkładu i wypełnienia. Materiały łączą w sobie właściwości kompozytów i glasjonomerów modyfikowanych żywicą, dodatkowo wzmocnionych kauczukiem. – To prawdziwie inteligentne materiały – przekonuje Larry Clark, dyrektor kliniczny Pulpdent – producenta linii.

Łukasz Sowa, infoDENT24.pl: Activa Bioactive (BioActive-Base/Liner, BioActive-Restorative) nie miała sobie równych w rywalizacji o Medal Najwyższej Jakości KRAKDENT 2014 w kategorii Materiały stomatologiczne i kliniczne. Sala wykładowa, na której prezentowano produkt pękała w szwach. Naprawdę linia jest tak dobra?

Larry Clark, Director of Clinical Affairs and Marketing, Pulpdent: Jestem przekonany, że tak. O Activa Bioactiv można mówić, jak o inteligentnych materiałach, ponieważ w sposób ciągły uwalniają znacznie więcej jonów fluoru niż tradycyjne glasjonomery. Mówimy tu o bioinżynierii, która gwarantuje unikalność zastosowanych rozwiązań. Uzyskujemy ją dzięki połączeniu matrycy kompozytowej, dodatkowo wzbogaconej o kauczuk, która absorbuje siły naprężeń i nacisku z bioaktywnymi wypełniaczami glasjonomerowymi.

infoDENT24.pl: Wymiana jonów fluoru, wapnia, fosforu - czy to nie odstrasza potencjalnych użytkowników?

Larry Clark: Absolutnie nie, bioinżynieria w stomatologii stała się rzeczywistością i nie ma mowy o strachu. Wymiana zachodzi na poziomie molekularnym i polega na pobieraniu jonów ze śliny, które następnie są transportowane przez strukturę materiału i uwalniane we wnętrzu zęba. Activa chemicznie łączy się z tkankami zęba, integruje się z nimi, tworząc naturalny monoblok.

infoDENT24.pl: Co to wszystko oznacza w codziennej praktyce lekarza?

Larry Clark: Lista zalet jest długa: brak nadwrażliwości, brak konieczności stosowania systemów wiążących, pełne wyeliminowanie mikroprzecieku, niska sorpcja, kompatybilność ze wszystkimi materiałami do odbudowy. To tylko niektóre z nich. Nie bez znaczenia jest, że materiał znajduje się w strzykawkach, co oznacza brak mieszania, kapsułek, porowatości i przede wszystkim eliminację strat materiału.

infoDENT24.pl: Jak oceniacie szanse na sukces produktu na polskim rynku?

Larry Clark: Liczymy, że polscy lekarze zrozumieją, iż korzyści ze stosowania Activa Bioactiv mają wymiar nie tylko medyczny, ale także pozwalają na wzbudzenie zaufania pacjentów. Mówimy tu o najnowszych osiągnięciach nauki, a te zawsze przekładają się na wzrost renomy praktyki.

*wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Equadent Sp. z o.o.