Wojciech Fąferko: rozpoczynamy kampanię dla kobiet "ZdrowoUśmiechnięte"

Guarana
23-01-2014, 07:50
Katowicka Dentim Clinic startuje z kampanią edukacyjno-profilaktyczną skierowaną wyłącznie do kobiet. Celem projektu „ZdrowoUśmiechnięte” jest objęcie opieką profilaktyczną kobiet z woj. śląskiego oraz uświadomienie jak na różnych etapach życia kobiety, zdrowie jamy ustnej może wpływać na zdrowie całego organizmu. - W ramach kampanii będzie można skorzystać m.in. z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych i przeglądów oraz bezpłatnej diagnostyki RTG i diagnostyki VELscope w kierunku raka jamy ustnej - wyjaśnia lek. stom Wojciech Fąferko, właściel Dentim Clinic (na zdjęciu).

Blisko 70 proc. kobiet zgłaszających się na wizytę do katowickiego Dentim Clinic ma różne stadium próchnicy - od niewielkich ubytków wymagających założenia zwykłej plomby po stan zapalny, wymagający leczenia kanałowego. Bez względu jednak na rozległość problemu, wciąż niewiele pań wie, że stan zdrowia jamy ustnej wpływa na cały organizm.

Stany zapalne, próchnica, czy infekcje bakteryjne w jamie ustnej mogą być przyczyną rozwoju chorób układu krążenia, chorób nerek, problemów żołądkowych, zwiększają częstotliwość przeziębień i chorób górnych dróg oddechowych, a u kobiet w ciąży zwiększają ryzyko wcześniejszego porodu nawet siedmiokrotnie. Nieleczona próchnica sprzyja także chorobom samej jamy ustnej m.in. paradontozie.

Ogólny stan zdrowia kobiety i jej wiek mogą wpłynąć na zdrowie zębów. Nie każda z kobiet wie, że chorując na osteoporozę powinna być jednocześnie pod opieką ortopedy i stomatologa. Także kolejne etapy życia kobiety jak: dojrzewanie płciowe, ciąża czy menopauza wymagają dodatkowej opieki stomatologicznej i większej czujności.

Pierwszy taki projekt

Temu, jak zęby wpływają na organizm kobiety i organizm na zęby poświęcona jest właśnie kampania „ZdrowoUśmiechnięte", którą przez cały 2014 rok będzie organizował katowicki gabinet Dentim Clinic. Jest to pierwszy tego typu projekt, który ma zwrócić uwagę kobiet nie tylko na estetyczne aspekty leczenia stomatologicznego, ale przede wszystkim aspekty zdrowotne.

- W naszej akcji nie mówimy „miej białe zęby", mówimy „miej zdrowe zęby". Naszym celem jest objęcie opieką profilaktyczną setek kobiet ze Śląska. W ten sposób będziemy w stanie wcześnie zdiagnozować problem, podjąć się jego wyleczenia i zapobiec negatywnym skutkom nie tylko w jamie ustnej, ale w całym organizmie - mówi lek. stom. Wojciech Fąferko właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic.

Bezpłatne badania

Przez cały 2014 rok w ramach kampanii „ZdrowoUśmiechnięte" odbywać się będą dni otwarte w Dentim Clinic, podczas których będzie można poddać się bezpłatnym konsultacjom stomatologicznym, implantologicznym i protetycznym, przeglądom pod kątem próchnicy, bezpłatnej diagnostyce RTG i bezpłatnej diagnostyce urządzeniem VELscope. To ostatnie badanie ma na celu wczesne wykrycie oznak raka jamy ustnej.

- Wychodząc z takiej wizyty kobieta będzie miała wiedzę na temat tego, co stanowi obecnie zagrożenie w jej jamie ustnej dla zdrowia organizmu. Do dyspozycji pań będą zarówno lekarze jak i higienistki udzielające porad związanych z kolei z właściwą higieną np. wyborem pasty do zębów adekwatnej do wieku i stanu zdrowia zębów - wylicza Wojciech Fąferko.

Ale konsultacje to nie jedyne aspekty tej kampanii. Od wiosny organizowane będą także otwarte spotkania poradnikowe w kobiecym gronie. Oprócz dentystów będzie można na nich spotkać także lekarzy innych specjalizacji m.in. ginekologów, lekarzy medycyny estetycznej, kariologów i nefrologów.

- Chcemy nauczyć kobiety tego, żeby nie bagatelizowały problemów z zębami i zamiast bać się dentysty podejmowały się leczenia, wracały na regularne konsultacje, zwłaszcza w sytuacjach kiedy z problemami w jamie ustnej w parze idą inne schorzenia - mówi Wojciech Fąferko.

Pierwsze bezpłatne konsultacje Dentim Clinic zaplanował od 6 do 8 lutego.