Glasgow: studenci bez dyplomu, bo brakuje pacjentów do treningu

Autor: katkiel • Źródło: katkiel
15-01-2014, 17:13
Studenci stomatologii w szkockim mieście Glasgow mają spory problem. Chcą zostać dentystami i leczyć pacjentów, ale nie mogą znaleźć chętnych, dzięki którym będą doskonalić umiejętności w czasie studiów. I co ważniejsze, dzięki którym studia te ukończą.

Glasgow Dental Hospital and School oferuje mieszkańcom Glasgow bezpłatną opiekę stomatologiczną. Oczywiście w ograniczonym zakresie i z tą różnicą, że zabiegi wykonywane są, nie przez profesjonalistów, ale w ramach treningu przez studentów stomatologii. Nic w tym dziwnego, to praktyka znana na całym świecie. 

Pomimo tego, przed uczelnianymi gabinetami, nie ustawiają się kolejki chętnych. Brakuje pacjentów do nauki wypełniania, czy leczenia kanałowego, choć w profesjonalnych placówkach trzeba za nie słono płacić.

Brak pacjentów martwi władze uczelni i studentów, którzy aby uzyskać dyplom, są zobowiązani przeprowadzić odpowiednią liczbę zabiegów treningowych (są punktowane). Szkockie media informują o studentach ostatniego roku, którzy nie mogą otrzymać uprawnień dentystycznych, ponieważ nie uzyskali odpowiedniej liczby punktów.

Sytuacja jest o tyle abstrakcyjna, że w powszechnej opinii Glasgow to miasto o rekordowo niskim stanie zdrowia jamy ustnej, podobno najgorszym w całej Szkocji.

Z deficytem pacjentów do nauki rzemiosła zmagają się także studenci z Edynburga, z tą różnicą, że tamtejszy uniwersytet kształci tylko terapeutów i higienistki.

Natomiast na brak pacjentów nie narzekają studenci z Dundee, gdzie również kształci się stomatologów.

KOMENTARZ infoDENT24.pl 

Jakub Łada, prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii

Jakub ŁadaW Polsce, na każdej uczelni medycznej jest inaczej. Niektóre, np. Wrocławski Uniwersytet Medyczny ma podpisany kontrakt z NFZ i pacjentów jest tam oczywiście dużo, natomiast już na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu studenci wykonują u pacjentów tylko zabiegi prywatne, co często ogranicza się do tego, że leczą rodzinę bądź znajomych. To stanowczo obniża liczbę pacjentów, a równocześnie możliwość zaliczenia/wyrobienia norm z przedmiotów stomatologicznych jakie narzuca uniwersytet. Nie wspominając już o fakcie, że negatywnie wpływa to na podnoszenie kwalifikacji studentów, bo wiadomym jest, że im więcej student leczy, tym więcej potrafi. Ponadto każdy przedmiot stomatologiczny kończy się egzaminem dyplomowym praktycznym, podczas którego student wykonuje zabieg u pacjenta. Uczelnia nie zapewnia pacjentów egzaminacyjnych, dlatego w interesie studenta jest, aby pacjenta znalazł na własną rękę.