Czar dawnych aptek okiem lekarza dentysty

Autor: miro • Źródło: miro
02-12-2013, 08:42
"Apteka i Drogerya, czyli historia farmacji w pigułce" - ta wystawa już po raz drugi gości na zamku w Baranowie Sandomierskim. Zorganizował ją częstochowski lek. dent. Piotr Kuźnik.

Lek. dent. Piotr Kuźnik znany jest czytelnikom infoDENT24.pl jako twórca niecodzinnego muzeum stomatologii. O jego pasji, związanej z przywracaniem młodym pokoleniom świata stomatologii sprzed lat informowaliśmy niejednokrotnie. Okazuje się, że zainteresowania kolekcjonerskie Piotra Kuźnika są bardzo rozbudowane. Ostatnio zorganizował on kolejną wystawę, tym razem dotyczącą dawnej farmacji "Apteka i Drogerya, czyli historia farmacji w pigułce". 

Jest to podróż przez wieki, pokazująca zmiany w farmacji od XVII stulecia do okresu międzywojennego - wyjaśnia twórca niecodziennego muzeum.

Oprócz zdjęć i rycin, obrazujących pracę dawnych aptek, także tych sprzed co najmniej dwustu lat, w muzeum zgromadzono wiele eksponatów - są wśród nich: pojemnik z apteki Napoleona Bonaparte, karafki biedermeierowskie, uranowe pojemniki apteczne, opakowania proszków do czyszczenia zębów z przełomu XIX i XX w., waga apteczna z przełomu XIX i XX w. (model skrzyniowy, z osłoną ochraniającą przed ruchem powietrza mogącym zmienić wskazania).
Zbiory na zamku w Baranowie Sandomierskim można oglądać do końca grudnia.

Kurator wystawy, lek. dent. Piotr Kuźnik tak mówił infoDENT24.pl o swojej kolekcjonerskiej pasji:

Od około 11 lat zbieram przedmioty związane ze stomatologią. Są to stare książki, broszury, urządzenia, materiały, dyplomy, instrumenty, które pomagają prześledzić rozwój myśli i technologii.

Po raz pierwszy kolekcję zaprezentowałem w Baranowie Sandomierskim. Wystawa była także prezentowana m.in. w Mielcu, w Łodzi i w Muzeum Zamku w Łańcucie. Każde następne wystawy wzbogacam kolejnymi eksponatami, przez co stają się niepowtarzalne. Łączy je wspólna nazwa „Urok starego gabinetu stomatologicznego".

Zapraszam również na stronę internetową www.muzeumstomatologii.pl gdzie można znaleźć dużo ciekawych zdjęć starych przedmiotów oraz sprawozdania z wystaw.