Tomasz Karpowicz i Robert Jackowski w programie „Szóstka na szóstkę"

Autor: miro • Źródło: ms
25-11-2013, 07:51
Lekarze dentyści Tomasz Karpowicz i Robert Jackowski realizują program profilaktyki zdrowotnej, który ma pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej uczniów klas I szkół podstawowych na terenie gminy Sianów. Na czym taki program polega?

Ci, którzy twierdzą, że się nie da, a jeśli nawet to korzyści z tego będą niewielkie może przekona projekt realizowany na terenie gminy Sianów.
Dzięki niemu uczniowie klas I szkół podstawowych oraz ich rodzice przekonają się jak bardzo istotne jest dbanie od najmłodszych lat o stan zdrowia jamy ustnej.

W ramach akcji odbędą się spotkania z rodzicami i dziećmi z klas pierwszych. Każde dziecko otrzyma zestaw promocyjny, a jego rodzice pełną informację na temat stanu zdrowia jamy ustnej dziecka. Mali pacjenci przyjeżdżają grupowo do gabinetu dentystycznego w Sianowie. 

Realizatorów pierwszego etapu projektu wyłoniono na podstawie konkursu ogłoszonego przez burmistrza gminy i miasta Sianów. Zostali nimi sianowscy stomatolodzy Tomasz Karpowicz i Robert Jackowski. Do 2015 r. profilaktyką zostaną objęte kolejne roczniki klas pierwszych we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Sianów.

W 2013 r. przebadanych zostanie 120 dzieci, a do 2015 r. ok. 400 uczniów. Koszt akcji profilaktycznej w 2013 r. to zaledwie 10 tys. zł.
Pierwszymi beneficjentami projektu „Szóstka na szóstkę" były dzieci z I klasy szkoły podstawowej w Iwięcinie.

Robert Jackowski twierdzi, że tego typu akcja ma sens. Obecnie wielu pacjentów nawet przez pół roku musi poddawać się leczeniu, aby naprawić ubytki. Przyczyna jest podstawowa: dzieci za późno decydują się na pierwszą wizytę u dentysty. Wiek 14 - 13 lat to zdecydowanie zbyt późno.