Wielkopolska: NFZ proponuje zmniejszone stawki za punkt

Autor: Pozostałe źródła • Źródło: www.autonomia-dent.pl
09-10-2013, 11:17
Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia szuka oszczędności i swoimi propozycjami uderza w stomatologów. Obniżce mają ulec stawki za punkt w przypadku m.in. świadczeń ogólnostomatologicznych, leczenia dzieci i młodzieży, ortodoncji czy protetyki – informuje na swoim blogu www.autonomia-dent.pl lek. dent. Andrzej Cisło.

O możliwych zmianach przedstawiciele WOW NFZ poinformowali podczas ostatniego (5 października) posiedzenia Komisji Stomatologicznej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, którego głównym tematem były kontrakty na 2014 rok.

Goście stomatologów podkreślili, że Oddział musi szukać oszczędności. - Ponadto decyzją odgórną wykonano analizę wskaźnika zakupów świadczeń i cen świadczeń. Zdaniem WOW w tych obszarach stomatologia wielkopolska wygląda mało ciekawie - z analizy ma wynikać podobno, że WOW kupuje mało świadczeń za wyraźnie wyróżniające się stawki cenowe - pisze lek. dent. Andrzej Cisło.

Tak wygląda propozycja NFZ dla stomatologów na 2014 rok

Zakres

Cena obecna

Cena proponowana

Średnia ogólnopolska 2014

Ogólnostomatologiczny

1,2

1,15

1,04

Leczenie dzieci i młodzieży

1,18

1,12

1,04

Ortodoncja

1,50

1,40

1,21

Protetyka

1,50

1,40

1,15

Chirurgia

1,40

1,30

1,15

Leczenie w znieczuleniu

5,27

4,5

Nie podano

Leczenie grup ryzyka

3,5

3,0

Nie podano

Ryczałt w pomocy doraźnej

600

530

522

Propozycja spotkała się z dezaprobatą stomatologów. - Co by nie powiedzieć to wygląda to na typowy schemat szukania oszczędności w grupach zawodowych o małym stopniu "przebicia" - uważa dr Cisło. - Do rąk WOW NFZ trafiło zestawienie, z którego wynika, że Wielkopolska, jest już w tym zestawieniu, z kwotą 44 zł na osobę, na trzecim miejscu od końca, co pozwoliło mi na konkluzję, że to stąd właśnie wynika kiepski wskaźnik zakupów świadczeń stomatologicznych przez WOW - dodaje. 

Komisja Stomatologiczna WIL podjęła uchwałę o upoważnieniu Zespołu ds. Kontaktów z NFZ do opracowania stanowiska, które miało być przedłożone dyrektorowi WOW na spotkaniu w Izbie 8 października (treść postulatów poznamy wkrótce). Jak informuje dr Andrzej Cisło do spotkania doszło.
- Spotkanie było merytoryczne i pomimo świadomości niekorzystnych uwarunkowań, bardzo konstruktywne. Dyrektor WOW naświetlił poważną sytuację finansową Oddziału. Z naszej strony nakreśliliśmy specyfikę stomatologii, staraliśmy się obalić mit o jakiejś szczególnie niewiarygodnej i nieuzasadnionej wysokości stawek w umowach stomatologów z WOW. Zwróciliśmy też uwagę na to, że sytuacje kryzysowe mijają i ważne aby "nie przywiązywać się" zbytnio do tak drastycznie obniżonego budżetu, a obniżonych stawek nie uznawać za optymalne - relacjonuje Andrzej Cisło.

Więcej na www.autonomia-dent.pl