Nowoczesna poliklinika z bardzo starym sprzętem

Autor: jsz • Źródło: jsz
08-10-2013, 11:10
Poliklinika Stomatologiczna „Pod Szyndzielnią" jest synonimem nowoczesności w leczeniu dentystycznym. Ostatnio można w niej zobaczyć sprzęt stomatologiczny sprzed ponad...stu lat.

To sposób na przyciągnięcie uwagi potencjalnych pacjentów, dla których spotkanie z historią stomatologii może być nietuzinkowym doświadczeniem. Goście Polikliniki Stomatologicznej „Pod Szyndzielnią" w Bielsku Białej mają okazję przyjrzeć się z bliska kompletnie wyposażonemu gabinetowi stomatologicznemu z połowy XX w.

Eksponaty, pochodzące z Muzeum w Bielsku Białej i Gminy Żydowskiej, mogą świadczyć o odwadze pacjentów leczących zęby sto lat temu. Obok wysłużonego fotelu stoi aparat do borowania, napędzany siłą mięśni nóg (podobnie jak stara maszyna do szycia). Właścicielem gabinetu był bielski Żyd, Zygfryd Dawidowicz. Stomatolog znany był wielu mieszkańcom Bielsko Białej, którzy odwiedzali jego gabinet przed wojną na ul. Olszówki. W latach pięćdziesiątych XX w. wspólnie z bratem Erwinem oraz szwagrem Karolem Fuchsem Zygfryd Dawidowicz wynalazł i opatentował narzędzie do pomiaru wysokości zwarcia. 

Kiedy zmarł w 1963 r., zostawił wszystko w spadku żonie Marii. Ona nie zmieniła w gabinecie niczego. Sprzęty ostatnio znajdowały się w Muzeum w Bielsku Białej .

Moda na muzea stomatologiczne 

O historii stomatologii piszemy również tutaj. Autor, lek. dent. Piotr Kuźnik od ok. 10 lat zbiera przedmioty związane ze stomatologią. Są to stare książki, broszury, urządzenia, materiały, dyplomy, instrumenty, które pomagają prześledzić rozwój myśli i technologii. Czasowe wystawy Muzeum Stomatologii (www.muzeumstomatologii) można oglądać w całej Polsce.