PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zrzutka na zęby

Autor: miro • Źródło: ms
19-02-2021, 10:02
Zrzutka na zęby Zęby za zrzutkę (fot. pixabay)
Coraz popularniejszym sposobem finansowanie leczenia stomatologicznego jest szukanie pieniędzy na „zrzutce.pl”. Jednak efektywność pozyskiwania w ten sposób pieniędzy na restytucję uzębienia jest na ogół mizerna.

W 2020 r. na portalu zrzutka.pl zebrano pieniądze w wysokości 1 mld zł (0,7 mld zł w 2019 r.). Prognozy na 2021 r. mówią o kwocie rzędu co najmniej 2,04 mld zł.

Zrzutkomania nie ominęła branży stomatologicznej, z tym, że efektywność zbiórek na ratowanie uzębienia nie jest fascynująca. W większości przypadków apele o pomoc pozostają bez oddźwięku. Chociaż zdarzają się przypadki zebrania pewnych kwot na leczenie stomatologiczne, ale tylko wówczas, gdy historia zbierającego pieniądze jest jest - w ocenie donatorów - przekonująca. Tak jak ta:

Pod koniec stycznia tego roku, w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas snu, doznałem bardzo poważnego urazu zębów szczęki i żuchwy. Z dnia na dzień utraciłem możliwość pracy w teatrze!

Stopień uszkodzeń uniemożliwia mi całkowicie pracę i normalne funkcjonowanie (mówienie czy jedzenie). Po konsultacjach medycznych okazuje się, że przywrócenie stanu optymalnego wiąże się z kilkumiesięcznym żmudnym procesem leczenia. Konieczne są zabiegi chirurgiczne, dentystyczne i protetyczne. Jednocześnie NFZ nie sfinansuje kosztów leczenia, które doprowadzić mogłyby do mojego pełnego powrotu do pracy w teatrze. A ja pragnę dalej pracować i tworzyć.

Moją prośbę kieruję do was do ludzi ze środowiska! Pomóżcie mi odzyskać moje podstawowe narzędzie pracy i życie. Sam nie jestem w stanie udźwignąć finansowo leczenia i szeregu zabiegów, które będą kosztować łącznie ok. 35 tys.

Zrzutka została udostępniona 69 razy - zebrano dotychczas 6,5 tys. zł.

Zdecydowana większość apeli pozostaje bez reakcji donatorów, jak taki lakoniczny:
Cześć, zbieram na aparat na zęby ponieważ mam krzywy zgryz a nie mam funduszy.

Rozbudowane motywacje, ciągnące się w nieskończoność opisy sytuacji, także nie przynoszą pożądanego rezultatu. Jak ten:
Od ósmego roku życia chodzę od dentysty do dentysty i leczę zęby. W efekcie czego w wielu nastoletnim miałam już plomby praktycznie we wszystkich zębach.
Mając dwadzieścia lat (…)
Niestety w mojej rodzinie ten problem jest dość powszechny (…).
Moja babka w wieku 18 lat nie miała już w ogóle zębów. Moja matka w wieku 30 lat też już miała protezy. No i teraz ja...
Mam 38 lat i marzę żeby przestać wstydzić się rozmawiać z ludźmi (…).
Koszty "naprawy" uśmiechu przerosły moje możliwości (…)
Moim marzeniem jest ponownie otworzyć się na ludzi, śmiać się pełną buzią, zjeść jabłko i garść orzechów (…)
Z góry dziękuję wam za zainteresowanie i odmówienie sobie zestawu McDonald's w zamian za wsparcie dla mojego uśmiechu pełnego radości i szczęścia (…)

***
Problemem w tego typu ogłoszeniach jest to, że przedstawiają one prawdziwe tragedie ludzkie, ale także są one wykorzystywane przez naciągaczy, zwykłych oszustów. Sytuacja taka nie służy tym, którzy bez ludzi dobrej woli nie poradziliby sobie w trudnej sytuacji życiowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
akcja charytatywna  

POLECAMY W SERWISACH